I „malý” Dakar
obsazují slavné české týmy
20.01.2020 - 16.32
asdfa asdfas
asdfa asdfas
Autoři: Text, foto: Jan Hrubeš, za použití materiálů děkujeme Endeavour Teamu
„The real way to Dakar” je hlavní motto úspěšného off-roadového závodu Intercontinental Rally vedoucího napříč západní Afrikou. Závod startující v orientálním Maroku vede závodníky 6 000 kilometrů na jih, přes islámskou Mauretánii, až do “černé” Afriky, do Senegalu. Na závod s širokou mezinárodní účastí míří i úspěšný Endeavour tým, se svým americkými díly vyladěným terénním speciálem Toyota, ostravský Wings Team, sbírající zlato na českém offroadovém mistrovství nebo motorkáři z Enduro Boars 4Racing Team. Mistři off-roadu, mezi kterými v minulosti zazářila třebas Olga Roučková nebo Josef Macháček, se musí poprat se skalisky a rozbitými cestami severoafrického Maroka, vyváznout z nebezpečných a hlubokých dun Mauretánie a zvládnout vítězný sprint po plážích Atlantiku v Senegalu.
Prvním týmem v centrálním depu nedaleko marockého města Guercif je Endeavour Team, který přistál v pátek v Melille a konvoj speciálů ještě ten den odpoledne postavil kompletní technické zázemí. Páteční teplota odpoledne dosahovala letních 20 stupňů, avšak k ránu byl mráz kolem nuly. To jsou teplotní rozdíly na okraji rozlehlé a nekonečné Sahary. Před blížícím se pondělním startem zkontroluje hlavní pilot Jakub Krofian se svou skupinou specialistů funkčnost všech systémů naftového motoru, satelitní navigace a detaily naladění podvozku off-roadového speciálu. “Karel Mařík z českých Speed Company zatne zuby a nedaruje nám ani metr”, hodnotí první konkurenční týmy Jakub Krofian. „Nejsou tu cesty, musíme se držet doporučeného azimutu a netrefit se na neprůjezdné koryto” hodnotí marockou pustinu navigátor týmu Pavel Režný.
Depo pořadatelé umístili do romantického kempu Benakoub, který je vybaven takřka evropským komfortem a nachází se v nerušené příměstské oblasti. Atmosféra stanoviště je jinak už zcela orientální, jak můžete sami posodit z přiložených fotografií, protože volání muezzinů, čistý vzduch a palčivé sluneční paprsky přes web poslat nemůžeme.
Trasa vedoucí 6000 kilometrů se táhne odlehlými východními částmi Maroka do Dakhly, kde finišuje závod pro začátečníky, označený jako “Lite”. “Lite” verze afrického rally je prvním krůčkem, vstupní branou do světa mezinárodních rally závodů. Ne nadarmo vzpomíná nyní slavná a populární Olga Roučková na svou účast. Šlo o první dobrodružství na kontinentě, kde jsou obydlená místa vzdálena stovky, až tisíce kilometrů a ani nouzové tlačítko na přivolání pomoci neznamená rychlou záchranu tak, jak ji známy my, z civilizované Evropy. Velké finále, kde jakékoli dojetí v časovém limitu představuje vítězství, je u známého Růžového jezera v senegalském Dakaru. Tam končí závod opravdových dobrodruhů nehledících na mediální slávu, ale jdoucích odvážně za náročným vítězstvím, za zážitky v dunách.
Sledujte s námi úspěchy šikovných českých posádek, držte palce našim odvážlivcům. Budou to v silné konkurenci potřebovat!
Odkazy:
Zajímavé povídání o vítězství ostravkého Wings Teamu:
Vše o Endeavour týmu najdete na facebooku:
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.