Stovky motorkářů
zahájili sezónu endura
03.06.2020 - 11.56
asdfa asdfas
asdfa asdfas
Drnčení silných dvoutaktních motorů, zvedající se oblaka prachu a především efektní skoky, prudká akcelerace do kopců nebo sotva půlmetrové průjezdy mezi stromy. Tak nedočkaví enduristé zahájili o posledním květnovém víkendu opožděnou závodní sezónu Country Crossu pod vlajkou Českomoravské asociace motocyklového sportu. Dvoudenní náročný závod ve velmi atraktivním areálu westernového městečka Šiklův mlýn pořádal přímo místní Šikland Racing Team a to za přísných protiinfekčních opatření, které jezdci a stájoví technici plnili na výbornou a bez diskuzí.
První drapáky na vyplétaných kolech motocyklů rozryly půdu už v sobotu v deset, kdy mezi veterány startoval známý medailový offrouďák Tomáš Luňák z Autocentra Luňák. Úspěšně dojet a nepoškodit stroj, bylo hlavní motivací v prvním Tomášově závodě v jedné stopě. A to se mu na dvoutaktní KTM 300 EXC podařilo. Odvezl si plno dojmů a zážitků jak ze své jízdy po náročné trati, tak i z fandění kolegům v nadcházejícím závodě.
Hlavní a nejsledovanější dvouhodinový závod startoval v půl jedné. Chumel natěsno jedoucích závodníků vlétl do první zatáčky, pak na skokánky pod legendární věží a dál rozlehlými pastvinami pro býky. Tam už získávali náskok zkušení a talentovaní jezdci. Kupředu šel ani ne dvacetiletý Tomáš Vašek z Enduro klubu Palkovice, který se svou jízdou blýskl před pořadateli. V sobotu byl se ztrátou jednoho kola pátý a v neděli se svou Husqvarnou vybojoval dokonce třetí místo. V cíli byl dvě a půl minuty za absolutním vítězem, zkušeným profesionálem a mistrem Evropy Patrikem Markvartem.
Patrik Markvart, hvězda závodu, jel soustředěný na sto procent. Exceloval v následujících lesních pasážích. Náskok na soupeře ale získával bez ohledu na terén. Loni získal titul mistra Evropy v enduru v kategorii čtyřtaktů do 250 ccm a pro letošní sezónu zvolil nový stroj a to dvoutaktní Husqvarnu 300 TPi pro kategorii E3. Hodiny a dny testování se vyplatily, stroj je perfektně odladěn, což dokazuje nejrychlejší čas na okruhu. 6 minut 53 sekund je čas hodný mistra a výzvou pro všechny začínající závodní jezdce, kteří měli o víkendu také své deseti a patnácti minutové závody.
O další medailové pozice bojovali známí jezdci Country Crossu. Miloslav Škuta v sobotu i v neděli stříbrný. Za ním v sobotu Jiří Slischka a v neděli Tomáš Vašek. Lepšímu nedělnímu výkonu jezdců možná pomohlo vlhčí počasí, kdy se usadil nepříjemný prach.
Dalším závodem mistrovství je víkendové klání 20. a 21. června v Trnávce. Pořadatelský M-tour racing team určitě připraví nevšední zajímavou trať a my, novináři, budeme očekávat výkony nejen profesionálů, ale i Karolíny Laníkové. V patnácti letech ovládá již dospělý stroj a je svěřencem zkušeného českého borce Martina Volného.
Poděkování za spolupráci: František Kudela, Jiří Kučera, Tomáš Luňák, Drahomíra Kozáková, Jan Hrubeš
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.