Z prachu povstalo
vítězství…
15.06.2020 - 08.10
asdfa asdfas
asdfa asdfas
Přes všechny obtíže a omezení odstartoval 13. června v sobotu oblíbený domácí Dakar, vytrvalostní série motorek, čtyřkolek a aut, Offroad Maraton 2020. Přinášíme vám souhrnné informace o vítězích, průběhu, ale i vysílání v televizi.
Dunění motorů, horké paprsky letního slunce a ostré příkazy trenérů se rozléhaly na Šlovickém vrchu od brzkého rána. Známý MX Park Dobřany uvítal první letošní závod mistrovství ČR Offroad Maraton 2020. Na dvouhodinový závod čtyřkolek, se startem v osm hodin ráno, dorazilo přes sto čtyřkolkářů. A to Ti nejlepší z nejlepších, včetně matadora offroadových sérií - Martina Miřejovského, zkušeného Michala Vágnera a také talentovaného Filipa Kouteckého a nebo Ládi Řánka.
Vlny quadistů odstartovali až nebezpečně ostrým výjezdem do kopce a s přibývajícími minutami bylo jasné, že sobota bude rychlá, horká a kamenitá. Na vítězství aspiroval Michal Vágner, pěti a půl kilometrovou trať dokázal ujet za 7 minut a 2 a půl sekundy, což byl čas nejrychlejší. Ale na vítězného Filipa Kouteckého mu v cílovém 17. kole chyběly pouhé dvě vteřiny. Filip Koutecký si své vítězství poctivě vybojoval. Mladý jezdec teprve 29. června oslaví 18. narozeniny.
Mezi závodnicemi se prosadila ostravská šampionka Wings Teamu Sharon Gruberová, která se na vyprahlém a prašném povrchu musela poprat s projevy alergie a dušností. Najela 15 kol a nechala za sebou rebelku Alenu Míkovou nebo Kiki Vaňkovou.
Do vysušené a a jako kámen tvrdé trati startovaly na dvouhodinovku jednostopé stroje v jedenáct hodin. Polední slunce dalo všem neskutečně zabrat a depo se plnilo ne rozbitými stroji, ale vyčerpanými a dehydrovanými jezdci. Napjatou atmosféru zvyšovalo i vysoké obsazení soutěže, kdy skoro tři stovky strojů zaplnily snad každý volný metr trati a předjíždění na rychlých úsecích bylo doslova kaskadérským kouskem. Za ohradou s divokými exmoorskými koni se jezdci míjeli snad ani ne 10 centimetrů od sebe.
Úspěšným offroadovým třem králům, Tomáši Coubalovi, Martinovi Prokešovi a Petru Machkovi, o celé kolo ujel zkušený plzeňský borec Jan Vašta z JBR Pacejov. Aktuální mistr republiky v enduru využil své zkušenosti z účasti v šestidenní a předvedl jízdu hodnou mezinárodních závodů.
Mezi motorkářkami se prosadila Zuzana Nováčková, která se na začátku roku podívala dokonce na Afrika ECO Race.
Před čtvrtou hodinou se schylovalo k dramatu. V depu aut startoval stroj za strojem. Barytony dunivých osmiválců narušoval hvízdot litrových speciálů. Poslední úpravy pásů, nastavení sedaček, tlaku pneumatik, doplnění vody pro jezdce a upřesnění domluvených signálů. Pohled na 21 startujících strojů byl impozantní. Nechyběl mezinárodně zkušený KB Systém Offroad Team, v čele s Vlastou Forejtem. Následovala je potemnělá silueta Oldmobilu 4.2 litru. Připraven byl i český dakarský jezdec Rostislav Plný. Ten dorazil se silnou sportovní bugynou Polaris RZR XP. Jako opravdový profík před závodem pečlivě zkoumal trať, osobně kontroloval stav stroje, konzultoval s techniky řešení případných obtíží.
Byl tu start a v tu ránu vše zahalil ostrý a horký prach. Stroje zmizely v mlze, přehlednost závodu byla ta tam. Nastala jízda po slepu, souboj o každý metr. Podvozek, mohutně odskakující na odhalených balvanech, zradil DEF, který ukončuje závod po 6 kolech. Veteránské ARO Manyjak Jurda Teamu zůstává v kopcích se zlomenou osou, jako memento ostatním týmům. Pětihodinovka utíká jako splašená. Polaris Racing Crew, s Rosťou za volantem, sbírá kolo za kolem. Na paty mu šlape Andy Motors Racing Team. Tak divoce, že stát s kamerou blízko u trati, je naprosto vyloučené. Ani Indruch Offroad Team se nechce nechat dát a slušně sekunduje bugynám. Za to také Honza Indruch získá zlato v kategorii do dvou litrů. Ano, je rozhodnuto. Rostislav Plný slaví s Polarisem velké vítězství, 41 kol nenajel žádný jiný tým, i když třetí Andy Motors dokázali jet jedno kolo rychleji a druzí z Quadservisu Špak - Solitera Racingu šlapali Rosťovi na paty až do konce 40. kola.
Byl to boj, jaký se v české kotlině dlouho neviděl a vítězný dakarista slavil i se svou dcerou Eliškou, která je další českou závodní nadějí v autokrosu.
První reportáž ze závodu uvidíte už dnes na Televizi Seznam v Odpoledních zprávách v 15:30. A záznam závodu uvidíte na programech České Televize a Nova Sportu ve dnech:
Nova Sport1 - 25. čevna 20:35
Nova Sport2 - 26. června 18:45
Nova Sport1 - 27. čevna 15:35
Nova Sport2 - 28. června 20:50
Autor článku: Jan Hrubeš, Sharon Gruberová, foto: Lucie Bruchanová, elbephotos.cz
Fotografka Lucie Bruchanová nasnímala v roce 2018 špičkovou profesionální technikou všechny závody v rámci KTM ECC, v zimě pak závod Motoskijöring. V roce 2019 už strávila cca 24 víkendů po závodištích a každým dnem zaplňuje kalendář novými termíny závodů.
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.