Bahno, bláto
a dvě zlaté
22.06.2020 - 23.33
asdfa asdfas
asdfa asdfas
V sobotu to začlo! 298 motorkářů z Čech a Slovenska se přihlásilo do startu dalšího atraktivního enduro závodu Českomoravské asociace motocyklového sportu, pod pořadatelským M-tour racing teamem.
Kdo se v pátek procházel po svěží trávou zarostlé Country Crossové trati v Trnávce u Moravské Třebové, zvládl 5 150 metrů dlouhou trať obejít ještě v teniskách. Ale v sobotu to začlo! 298 motorkářů z Čech a Slovenska se přihlásilo do startu dalšího atraktivního enduro závodu Českomoravské asociace motocyklového sportu, pod pořadatelským M-tour racing teamem.
Borci jedné stopy vyráželi do hlavního dvouhodinového závodu v půl jedné. Na technicky náročné trati je čekalo lehké bahno a kluzké umělé překážky, spolu s několika výjezdy. Méně zkušení závodníci se do prudších výjezdů trápili, stejně tak při zdolávání uježděných strání. I vítězný Martin Volný z Enduro klubu Palkovice předvedl v prvním kole akrobatický kotoul přes mokrý vyčnívající kořen. Ale po třech, až čtyřech únavných kolech se bahno vyjezdilo a drapáky motorek se začaly odrážet od pevného podkladu. Pořádný déšť a bahno čekalo až hobíky od půl čtvrté, přesto všem přálo štěstí a celá závodní sobota se obešla bez zranění. Nedělní závod se však se vzrůstajícími dešťovými srážkami rozhodli pořadatelé zrušit. Už sobotní vyhlášení se neobešlo bez známých holinek.
A kdo si tedy veze medaile? Především gratulujeme Enduroklubu Palkovice. Vedoucí dvojce palkovických, Tomáše Vaška a Martina Volného jela jako o závod. Martin Volný chtěl za každou cenu ujet o dvacet čtyři let mladšímu stájovému kolegovi a to byl ten pravý souboj v jedné stopě. Tomáš Vašek s postupem času maličko polevil a ve finálovém 14. kole na soupeře ztratil 3 minuty a osm sekund. O kolo za soupeřící dvojicí dojel slovenský závodník Marek Vierik, bronzovou medaili má za 13 kol.
Zlatý Martin Volný jel Trnávskou trať poprvé a přeci jen čekal ostřejší konkurenci. Fyzičku měl vynikající, nic nezanedbal a na závod nastupoval po tréninkových 870 kilometrech v sedle. Projel právě otevřené Slovensko, od vysokých hor po romantická údolí a donutil své tělo opět přivyknout minutám a hodinám a za řidítky. Cílem pro letošní sezónu jsou zajímavé extrémní závody Enduro Panorama Romania, Drapák rodeo nebo třebas Beskid Hero.
A kdeže je ta druhá zlatá? Druhé zlato do Palkovic a rodiny Volných veze Ondřej Volný, startující v kategorii 80 ccm. Ve sto minutovém závodě ujel jako jediný 9 kol. Z bahnité tratě byl nadšený, závody se mu líbily a těší se spolu s fanoušky endura na 19. září do Rudnické rokle.
Poděkování za spolupráci: Jiří Kučera, Martin Volný, Tomáš Luňák, Jan Hrubeš
Fotografie uveřejnili: tajflice.rajce.idnes.cz a dakarista Ján Zaťko, www.facebook.com/jan.zatko.7
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.