První český
Night race
20.08.2020 - 09.32
Jan Hrubeš
Jan Hrubeš
Bahno všude, kam se podíváš. Prudké stoupání zahalené tmou, kterou problikávala ostrá ledková světla čtyřkolek. 40 odhodlaných českých a německých závodníků startujících do klikaté, technické trati. To byl páteční noční závod čtyřkolek v pražském Hummer centru.
Prach z horkých letních dní mizel pod vytrvalým odpoledním deštěm, bránou tvrze Hummer přijížděli převážně mladí závodníci do netradičního padesátiminutového souboje profi quadů, který byl naplánován na desátou hodinu večerní. Méně zkušené jezdce čekalo minut třicet. Startovní pole dokázal pořadatelský Quadpoint racing Team plně obsadit a to jak českými talenty a šampiony z MČR Offroad Maratonu, tak i účastníky z Německa. Ti měli drobnou výhodu, protože noční závody jsou v Německu běžnou součástí tamní offroadové scény. Po důsledných technických přejímkách a instalaci čipů časomíry, následovala tentokrát opravdu nutná projížďka trati - zaváděcí kolo, které zhodnotil jeden z favoritů.
Adam Veselý: „Přijel jsem zkusit něco nového, padesátiminutový závod bude v rychlém tempu hned od začátku. Trať je velice technická, je to docela pomalý, i když výjezdy rychlé jsou. Je to úplně něco jiného, oproti závodům, které jezdím normálně. Těším se, jako vždycky.”
Ve videu jsme vyzpovídali jeho soupeře, Radka Porše. Nervozitu před startem prohluboval přeci jen vytrvalý, i když ustávající déšť. Vzhledem k připravenosti trati i posádek, rozhodl Michal Křenek, ředitel soutěže, o startu již ve tři čtvrtě na deset. Právě ve vhodné povětrnostní situaci, kdy se dle meteorologických radarů udělalo nad Prahou méně oblačno.
Odpočet na pronikavě svítících hodinách se blížíl k času 21:45. Jezdci stáli v atletických postojích, připraveni skočit na čtyřkolky. Dech se tajil… a v tom vytryskly plameny s jiskrami, rozezněla se dramatická hudba a čtyři desítky strojů vyrazily do nepřehledného chumlu. V zatáčkách z drapáků odletuje bahno, zvláště od strojů s pohonem všech čtyř kol, přes prudké výjezdy a sjezdy se čelo skupiny blíží k tvrzi, kde je čeká přejezd záludné překážky z pneumatik.
Do čela závodu se probojoval Radek Porš s číslem 911. Ač mu na paty šlape Adam Veselý, Radek svůj náskok udrží a vítězí v kategorii Profi 4x2 i celkově 12. kolem, s časem 52 minut 14 sekund. O necelou minutu projíždí cílem Veselý, třetí místo náleží Zbyňku Bartošovi.
Mohutné čtyřkolky 4x4 se přiřítily do cíle o poznání pomaleji, za to však s větší razancí. Všichni příznivci našich talentů hned šli pogratulovat Adamu Bezděkovi za Čtyřkolek Tišnov, se kterým je rozhovor v našem videu. S časem 54 minut a 5 sekund ujel německým soupeřům o víc jak minutu! Do poslední chvíle bojující Marco Sturm tedy bral stříbro a Jiří Brom bronz, za nefalšovanou stíhací jízdu na těžkých strojích. Němec Markus Wimmer, původně třetí v cíli, byl penalizován za zkrácení tratě.
Urostlým mládencům konkurovaly statečné dívky. Nechyběla Nelly Caisová, Renata Padevětová a nebo pátá Andrea Malenínská.
Andrea Malenínská, ze stáje NissanKutnohorska: „Bylo to super, užila jsem si to náramně. Byl to můj úplně první noční závod a bylo to skvělý. Klikatá trať byla opravdu záhul na fyzičku, naštěstí nedošlo k žádným střetům. Těším se na další takové závody i na GCC v Německu (Mistrovství Cross Country Německa), které pojedu příští rok.”
Noční závod v Hummer centrum byl opravdu povedeným podnikem, který ukázal atraktivitu Cross Country. Na setkání s našimi českými talenty se těšíme na MČR Offroad Maratonu 29. srpna a s Vámi, milí čtenáři, si napíšeme na našem facebooku ;o)
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.