Valtrův kamion zlatý na Baje,
až kusy plechů létaly kolem
08.09.2020 - 09.13
Jan Hrubeš
Valtr Racing Team
Spousty vody, těžkého bláta a stromů uvolněných z kořenů. Touto přírodní pastí, zkouškou odvahy a fyzických sil, se prodíraly kamiony českých posádek na Polské Baje 4. - 6. září 2020. Mezi Martinem Macíkem z Big Shock Racing a Valtr Racing Teamem Jaroslava Valtra nebylo jednoznačného favorita a tak rozhodlo vzepětí sil, odhodlání závodit do krajnosti a také trocha štěstí. Jaroslav Valtr po dvou náročných dnech zvítězil s náskokem 26 minut.
Na Baju posádka Valtr Racing Teamu - Jaroslav Valtr st., Jaroslav Valtr ml., Radim Kaplánek mířila s očekáváním otestovat kamion. Iveco zakoupené původně od Big Shocku Racing upravil šikovný tým podle vlastních plánů, podle dakarských poznatků svého šéfa. Zkušený Jaroslav Valtr st. absolvoval všechny nejznámější rally soutěže. Nebyl to jen nejslavnější a nyní saúdskoarabský Dakar, ale i opravdová Afrika v seriálu Africa Eco Race nebo domácí šampionát série Offroad Maraton.
Jaroslav Valtr: „Taková ta rychlá jízda v těch terénech, skocích, ta nešla otestovat, protože to pořád hrabalo. Byly tam někdy úzký cesty v těch lesích. Byli jsme občas jak dřevorubci, pořád tam lítaly stromy, keře.”
V nevyzpytatelném prostředí bylo potřeba získat náskok co nejdříve. Na mokru a bahnu je vůz obtížně ovladatelný, má tendenci jít do boku. Snadno se ztrácí stěrače, větve hrozí poškozením kabiny nebo pneumatik. Náskok se na nejdelší, sobotní 172 kilometů dlouhé rychlostní etapě podařilo vybojovat a udržet. V neděli ráno konkurenční kamion Big Shock Racingu uvízl v zrádném bahně a i když potom Martin Macík dokázal být rychlejší, Valtrův náskok už nedohnal. Ale zvítězit, to nebylo jen tak...
Jaroslav Valtr: „ My jsme tam očesali celou levou stranu, bohužel tomu nešlo zabránit. Řítil jsem se na ten strom snad padesát metrů bokem a nebyl jsem schopen s tím nic dělat.”
Nejvíc si vítězný dakarista užil měkký písek na některých úsecích v pátečním prologu a v nedělních etapách. Jet s chladnou hlavou se vyplatilo a my fandíme Valtr Racing Teamu mířícímu na světovou Rally Dakar!
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.