Dobrodružství jménem
Land Rover
17.09.2020 - 10.01
Lada Pěgřimková
Další ročník rodinného offroad setkání Land Rover Meeting na bývalém tankodromu v Jihlavě se konal 14-16. 8. 2020. Letos byl celý zasvěcený novému Defenderu, dokonce i expediční soutěž byla na anglické bondovské téma „Protřepat nemíchat”. Typicky anglické bylo dokonce i počasí, Jihlava opět ukázala co umí a vydatný déšť provázel účastníky z Čech i Slovenska už od pátečního odpoledne.
Naštěstí se obavy pořadatelů o to, že déšť od účasti na akci lidi odradí, rozhodně nenaplnily. Právě naopak, vznikající bahno lákalo ty pravé offrouďáky a už v pátek večer byla po basecampu rozeseta spousta tábořišť. Všichni se sešli na oficiálním zahájení v hlavním stanu, kde je čekalo velké překvapení. Zahájení Land Rover Meetingu ukázkou z nového filmu Jamese Bonda. Originál Defa, který se zúčastnil natáčení bláznivé bondovské honičky, byl vystaven ve velkém nasvětleném stanu.
Zbytek pátečního večera jsme trávili tmelením kolektivu, potkávaly se známé tváře i úplní nováčci. Děti si užívaly bahnité kaluže a rodiče catering, pohodu a hlavně zkoumali, jak jsou na tom auta známých, a co se jim podařilo upravit od posledního srazu. Mezi nejzajímavější účastníky patřily určitě nové Defendery, které byly k vidění hned v několika provedeních. Každoročně obdivované pak byly i starší, upravené vozy, které se na jihlavském sraze sjíždí pravidelně. Tradicí je také prohlídka nových stanů, ty jsou snad pro některé důležitější než koníci pod kapotou. Mezi návštěvníky se našlo i pár amerik, a vzhledem k rodinné a pohodové atmosféře i osobáky.
Mezi vystavenými exponáty se objevily také dvě rarity Wings Teamu Offroad, které můžete znát ze závodů Offroad maratonu, jedna památeční africká Toyota a závodní Vitara, kterou vytáhli na testování na další závody.
V sobotu ráno, hned po tom, co se povedlo probudit i poslední ospalce, začala rozprava plná základních pokynů k expediční soutěži. Jako každý rok se do ní pustila spousta posádek, hráli děti i dospělí. Během soutěže si vyzkoušeli střílet z laserových zbraní, prohledali agenty KGB, pídili se po správné cestě na křižovatkách posetých soutěžními otázkami a vyzkoušeli si střelbu na cíl z rozbouřené hladiny místního rybníčku. Jako správní gentlemani si museli správně uvázat motýlka, poznat v různé druhy obleků a dokonce vyrobit kytici půvabným bond girls v cíli.
Oproti předchozím ročníkům se trochu změnil koncept, na soutěž bylo daleko více času, a i když někteří všechny úkoly udělali v rekordním čase, i těm pomalejším, například s dětmi, to taky skvěle vyšlo.
Po ukončení všech expedic přišla řada i na milovníky techničtějších soutěží, začal atraktivní trial. Díky tomu, že napršelo opravdu hodně vody, bylo jasné, že se bude jednat o parádní podívanou. Prvních pár branek vedlo přes uklouzaný kopeček, jezdilo se v náklonech a bylo třeba s auty hodně manévrovat. Svou nevýhodu ukázaly Defendery, o těch se rozhodně nedá říct, že by se otočily na pětníku, a tak sbíraly trestné body za couvání. Široká auta měla zase pár problémů v úzkých místech. Nedařilo se jim najíždět ideální stopou, a tak bourala branky ostošest. Některá auta si dokonce i v dobře značeném trialu vybrala úplně vlastní cestu.S ostatními soutěžícími použila posádka stejný start a cíl, ale podívaná i na ně byla pěkná. Navíc, účastníci této jízdy rozhodně patřili mezi ty nejzábavnější body programu.
Večer přišla řada na vyhlášení výsledků a všichni se sešli ve velkém stanu. Rozdávaly se nejen dárky od partnerů, ale aby vše tematicky ladilo, připíjelo se vítězům s Martini. Suchým, protřepaným a nemíchaným.
Poslední překvapení víkendu si nachystali členové Wings Teamu pro hlavního organizátora, Lowa, ten totiž slavil narozeniny. Jako jeden z dárků dorazil na motorce i jeho velký kamarád, Jaromír Jíra, čtyřkolkář, se kterým se na začátku roku proháněli po Africe pod startovním číslem 171. A to vítězně, medaile ze závodu The Real Way To Dakar je doma a na Senegal zůstávají krásné vzpomínky, jak jste mohli vidět ve filmu Cíl jménem Dakar.
Tím se zakončilo další skvělé setkání offrouďáků, další dobrodružství vonící lesem, lučním kvítím i lehce mrazící z chladných rán na Českomoravské vrchovině. A za ten skvělý zážitek patří dík hlavnímu pořadateli, kterým není nikdo jiný než Petr „Low” Polanecký a jeho tým CestOffka.cz a nyní se už vrhněte na shlédnutí 4K filmečku od naší redakce.
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.