Jan Hrubeš,
Jana Pavlovičová
Jan Hrubeš
17.10.2020 - 18.00
Krásné finále
endura ČAMS
První říjnová sobota rozhodla celou sezónu endura Country Crossu. Devítikilometrová liberecká čistě přírodní trať táhnoucí se horskými loukami i neprostupnými lesíky, přilákala 431 endurových závodníků a to i profesionály v čele s talentovaným Patrikem Markvartem nebo přípravu finišující dakaristy Rudolfa Lhotského a Davida Pabišku z týmu Jantar.
První říjnový víkend tak byl neplánovaným, ale o to krásnějším finálem oblíbené endurové série Českomoravské asociace motocyklového sportu. Po dvou závodech v Šiklově mlýně, který se stal už tradičním, ba mezinárodně známým místem pro offroad, to byl Liberec, kde se sjely stovky aktivních enduristů. Jak uvádí předseda divize endura Jiří Kučera, bylo jich 431 a tím se ČAMS Cross Country dostává nejen mezi nejoblíbenější české podniky, ale i do médií, kdy jsme reportáž předávali do vysílání Večerních zpráv Televize Seznam.
V hlavní dvouhodinovce v Liberci zvítězil mladý Patrik Markvart, kterého uvidíte v naší reportáži. Byl jediný, kdo najel excelentních 10 kol. Utužoval kondici po návratu z náročného mistrovství světa. Podniky ve Francii a Itálii hodnotil jako nejtěžší, které kdy jel a kde si opravdu šáhnul na dno.
O kolo za šestadvacetiletým Patrikem se drží již čtyřicetiletý jezdec týmu Moto Palič Miloslav Škuta. Ve všech letošních závodech se držel v čele tabulky a to ho klasifikovalo na vítěze celé letošní sezóny Country Crossu ČAMS. Jak nám jezdec věrný motocyklům Beta popsal letošní sezónu?
Miloslav Škuta: „Jezdím už od osmnácti let enduro v Čechách i na Slovensku a tak jsem na dlouhé závody zvyklý. Mám výdrž a dokážu stabilně držet tempo. V Liberci jsem chtěl zvítězit, takže jsem se obával výkonu mladších jezdců. Trať se mi moc líbila a v cíli jsem byl rád, že dokážu porazit i o generaci mladší jezdce. ”
Dodejme, že mistr předčasně ukončené sezóny 2020, se pravidelně udržuje v kondici náročnou pěší turistikou a jízdou na kole. Vytrvalost, odolnost a vítězství prostě nejsou zadarmo a my k úspěšné sezóně gratulujeme!
Mimo natočenou nejatraktivnější dvouhodinovku startuje řada dalších kategorií. Své poznatky z libereckého areálu shrnul zkušený veteránský jezdec Tomáš Luňák.
Tomáš Luňák: „Liberecká trať byla vyloženě motorkářská, vyžadovala stálou pozornost a soustředění. Není tu takový tlak na výkon a závodění, jako například na známém Offroad Maratonu, jako spíš nutnost projet technicky náročnou a místy velmi úzkou trať. Zkušené borce nebyla šance porazit.”
A jaký bonus čekal na jezdce i diváky v depu libereckého areálu? Dva nádherné dakarské motocykly KTM. Jantar Team mohutné stroje představil veřejnosti, včetně roadbooků a účasti obou jezdců. Uvidíte je na konci videoklipu.
Těšíme se s vámi na shledanou, snad právě na dalších závodech ČAMS.
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.