Jednoznačná offroadová
srdcovka, nedostižná KTM 450 Rally Replica
23.11.2020 - 01.45
Jan Hrubeš
Jan Hrubeš, oficiální materiály KTM
Nelze si nic nalhávat. Jestli chodíte na nekonečný přesčasy (pokud vám je zaplatí - probůh, nebuďte tak hloupí, jako já :))) Šetříte z rodinné nebo mládenecké kasy a do nekonečna opravujete svou terénní stopětadvacítku, tak TUHLE motorku mít prostě nebudete. Mluvíme o KTM Rally Replica 450, malosériovém speciálu pro rally.
Co o ní říká Lukáš Černý, zlaťák, co všem natrhl zadek v cíli u Růžového jezera:
„Skočíš a můžeš jet. Ta motorka prostě funguje. Má dostatečný výkon, je směrově stabilní, umí dobře zatáčet. Má velký brzdy, je skvěle ovladatelná. Já nic lepšího do Afriky neznám.”
Tuhle jednostopou bohyni nesrovnávejte s běžnými kroskami nebo endury. Mohutná 450ka je určená pro stovky kilometrů v sedle, kdy za nekonečně dlouhou závodní etapu svištíte polem kamenů nebo žhnoucími písečnými dunami.
A to nemusíte sbírat peníze a sponzory hned jen na Rally Dakar, závod plný profesionálních týmů s podporou fabrik a korporací. Jeden z nejlepších českých jezdců, Lukáš Černý začínal v severní Africe a černému kontinentu zůstal věrný. Letos obhájil zlato v závodě napříč Marokem, Mauretánií a Senegalem, v Čechách oblíbené Intercontinental Rally:
„Od svých dvaceti let jsem sledoval Rally Dakar a když jsem pořídil Rkovou KTM 690ku, chtěl jsem silný stroj vyzkoušet. Příležitost se naskytla v roce 2011 s Martinem Macíkem. Vzali mne hned do toho nejtěžšího písku. Buď to projedeš nebo ne, řekli mi. Pět šest kilometrů jsem se s tím trápil. Padal jsem jak ta švestka. Ale nevzdal jsem se a vydržel. Platí pořekadlo, že do Afriky se buď zamiluješ a nebo se tam už nikdy nevrátíš.”
Jeho letošní vítězný stroj KTM 450 Rally Replica, z roku výroby 2016 uvidíteřádit v klipu z afrického závodu a detaily stroje po ujeté rally jsou v obrazové galerii.
KTM Rally Replica je jeden z nejdražších jednostopých strojů. Jeho cena je téměř tři čtvrtě milionu korun, počet vyrobených kusů je přísně limitován, hovoří se o 75 vyrobených motocyklech ročně. Ceny náhradích dílů k motoru (dělat ojnici nebo válec vyjde na 1000 Euro) jsou téměř absurdní. Přesto platí, že KTM 450 Rally Replica je dnes nejlepší hotová motorka pro jakokuli dálkovou rally. Jakýkoli jiný stroj by se musel složitě upravovat z běžnějších crossek nebo endur.
KTM rally speciálu dala do vínku delší rozvor, speciální rám, tři velké nádrže, dávající dohromady 16 a dvakrát devět litrů. Víceúčelový Chrom-molybdenový trubkový prostorový rám je obalovaný práškem, se světlou výškou 31 centimetrů a to vše při hmotnosti suchého stroje 139 kilogramů. To jsou pro dálkové závody rozhodující vlastností, jak by povrdila řada dakaristů, namátkově vzpomeňme na Ivana Jakeše a Štefana Svitka. S nadšením pouhého řadového pisálka (taky zabláceného kameramana a pískem zapadaného terénního střihače :))) jsem četl o vybojovaných prvních místech jezdců ve 13. etapě na Dakaru 2015 (Jednu Štefanovu fotku najdete v galerii).
Co letošní vítěz z Afriky, Lukáš Černý poladil, aby obhájil africké zlato?
„Tento stroj jsem koupil od Martina Benka, musel jsem si doladit několik drobností. Jsem puntíčkář, takže muselo vše být naladěno velmi precizně.
Tlumiče jsem pro terén západní Afriky zvolil Cone Valve a vzadu jsem nechal standardní stávající tlumiče KTM s jinými pružinami. Výkon motorky díky jiné hlavě je 82 koní, s čímž jsem velmi spokojen. Motorka je schopná jet v rozumném prostředí až 170 kilometrů v hodině.”
Lukáš, který si svůj speciál sám servisuje, předepsanými momentovými klíči postupuje zásadně podle obsáhlého manuálu, vzpomíná na letošní závod takto:
„Když se řádně odladí tlumiče a dává se pozor na ostré balvany, umím jet rychle i na marockých kamenitých pláních. Ostré skalní, kamenité etapy jsem jel letos už po pátý a za mě dobrý. To sníh a bláto je horší.
Nepříznivé počasí nás letos potkalo hned v první etapě. Za první horskou vesničkou začal padat mokrý sníh. Přišlo zrádné bláto, zamrzající louže, kluzké kameny. A jako vrchol všeho zamrzlé pití na vrcholku hor.
Přes 30 kilometrů jsme jeli v čerstvém sněhu. Nebyla vidět již tak nezřetelná pista (pista - polní cesta, stezka), ani vystouplé kameny, prostě nic. Jel jsem první a razil jsem dotírajícím španělům stopu, což pro mne bylo náročný a nevýhodný.”
U tak kvalitního rally stroje stačí vzít za plyn a Lukášova motorka pobere i větší skrytou díru nebo nečekaný terénní zlom. Samozřejmě, je to i o štěstí, které letos nepřálo všem...
Krutá první etapa si vybrala svou daň, jeden z českých jezdců padá po nárazu na skrytý kámen ze stroje a zranění si vyžádalo okamžitý převoz zpět do České republiky, k našim lékařským specialistům.
„Rally utíká strašeně rychle.” vzpomíná Lukáš Černý. „Člověk jede a vnímá ty nádherný duny, ostrá pohoří, velbloudy… a pak přijde servis, příprava, jídlo. Následuje krátký spánek a vzhůru na start.”
Následující etapy Afrikou vedly do saharských dun, vskutku odlehlých končin západoafrických států. Na písku jezdci nejvíc ocení plynulý zátah motoru, odspoda až nahoru. Crossky, které mívají nevýrazné nižší otáčky a výbušný hořejší pole otáčkoměru, prostě na rally nejsou. Takový stroj vás velmi brzy unaví, neoceníte onu téměř kaskadérskou obratnost.
Já mám písek rád a písek má rád i mne, takže je mi to jedno, jestli jedu na těžší nebo lehčí motorce. Já se přizpůsobím.
Na písku jsem pak ocenil plynulý zátah motoru, odspoda až nahoru. Crossky mají spodek takovej tupej a výbušný hořejšek. Ale to na rally není. Lukáš popisuje zkušenosti s lehčí EXC 450: „Neposedná KTM skvěle zvládala tuniské duny, ale na opravdovou dálkovou expedici ne. To by nebylo ono. Vynikající zkušeností ale byla moje bývalá 690ka.”
Extrémní situací letos bylo pro Lukáše Černého marockých 140 kilometrů s odešlým tlumičem. Jinak letošní závod probíhal téměř předpisově a jako vzpomínku lze uvést rok 2017, kdy jezdce potkalo několik velmi nepříjemných pádů na ruku. Případně rok 2015, kdy Lukáš nechtěl startovat do nepříjemného deště. Tehdy ho povzbudil slovenský šampion Martin Benko a do závodní etapy kolegu dokopal. Unavenému Lukášovi sbalili stan kolegové z realizačního týmu a důležitou etapu se podařilo dojet.
Intercontinental rally, pro nás ten opravdový africký “Dakar” prodělalo desetiletý vývoj. Jeho zakladatel, známý offrouďák Jiří Vašátko, dokázal vnést do závodu opravdové emoce. Správné napětí i dramatické stituace, jak potvrzují všichni účastníci. Letos Jiří předal pořadatelskou štafetu dánskému Outback Adventure Company. Společnost pod vedením Jacoba Ilskova odstartovala závod v roce 2020 ze samotné Paříže a plnou parou směřuje k více než nutné profesionální realizaci. Více o rally najdete ve filmu Cíl jménem Dakar.
A spolu s Lukášem Černým děkujeme za pozornost Vám, všem příznivcům offroadu a jmenovitě šampion vzkazuje:
„Zdravím naše závodní ikony Petra Píska a Martina Benka! A také díky Radkovi Vinařskýmu za letošní doprovod. Ta správná týmová souhra je kluci nesmírně důležitá!”
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.