Dakarský hazardér
Josef Macháček
09.01.2021 - 13.57
Jan Hrubeš
Buggyra Racing Team, Pixabay
Nebojí se riskovat a jít si v závodě pro vítězství. Odvahy má na rozdávání, zkušenosti delší než životy jeho soupeřů. Seznamte se s vítězem na čtyřech kontinentech, reprezentantem na rally čtyřkolkách, krosových autech i českých motocyklech. Seznamte se s šampiónem Josefem Macháčkem.
Mohutný skok Can–Amu Maverick X RS Turbo R s číslem 399 na Dakaru zaznamenal snad každý fanoušek této dálkové rally, takže nechybí ani v naší galerii. Proslavila se tak posádka Buggyra Racing teamu, náš dakarský hrdina Josef Macháček spolu s navigátorem Pavlem Vyoralem. Dakarský veterán se na startovní pole poprvé postavil v dávném roce 1974. Tehdy jako sedmnáctiletý motokrosař odstartoval za automotoklub Heřmanův Městec a probojoval se do první výkonnostní třídy.
O deset let později reprezentuje Československo na jedné z nejnáročnějších soutěží, legendární Mezinárodní motocyklové šestidenní. V roce 1982 vybojuje zlatou medaili v 175kách, to bylo na Slovensku, a za rok získává v Anglii stříbro.
To pro Josefa Macháčka zdaleka nebyl konec soubojů v terénu, žádné vzpomínky na konci kariéry. Největší sláva jej teprve čekala. A to za řidítky čtyřkolek, které se na motoristické scéně objevily v polovině 90tých let. Tři roky se čtyřkolkou trénuje, ladí stroj i fyzičku a v roce 1999 je na startu závodu nejslavnějšího, Rallye Dakar. Za pouhých deset let vybojoval pět titulů. Stal se i konstruktérem vlastních terénních strojů pro dálková rally a když už si na obzoru představoval odpočinek a zasloužené kafe čestného hosta veřejnoprávní České Televize, přišla další životní etapa - Dakar v Saúdské Arábii, bugyny side-by-side a Buggyra Racing team.
Jednou z vlastností, která dělá úspěšného sportovce, je vytrvalost. Odhodlání, které Josefovi Macháčkovi nechybí. Když se nejede velký Dakar, trénuje s bugynami na domácím šampionátu Offroad Maratonu. Vyráží do Afriky na rally, kde si vychoval úspěšného následovníka, dakaristu Zdeňka Tůmu. A právě Africe patří náš závodníkův video profil. Africe a THE REAL WAY TO DAKAR, kde jsem měl možnost v roce 2016 sledovat Macháčkův precizní odhad terénu, rozložení sil a možnosti stroje, maximální koncentraci. A nechyběly ani šibalské úsměvy našeho dnes asi nejslavnějšího medailisty.
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.