Svoboda, kterou nám
ještě nikdo nevzal (zatím)
27.01.2021 - 09.21
Jan Hrubeš
Jaromír Kouřil & Indian Motorcycle International, LLC
Zběsile tlukoucí srdce, chvějící se konečky prstů, upřený pohled planoucí vzrušením. Je tu opět rally. Rally s velkým R, dnes představená mašina amerického Indianu, nová FTR 1200. Rally je jednou ze zajímavých nabízených verzí nového jednostopého stroje. Rally je to, co nás všechny spojuje na webu offroadzine ;o)
Často píšeme o emocích a dobrodružství, zábavě i soupeření. Ale skvělý zážitky, nezapomenutelný chvíle a pocit štěstí můžete zažít i v zdánlivě obyčejných dnech. Možná vám zavřeli oblíbenou hospůdku a místo party kolegů vám dělá společnost jen notebook s tucty otevřených tabulek. Ale pořád ještě můžete vyrazit ven, ve společnosti úplně nové dvouválcové krasavice FTR 1200, a to je prostě bomba :D
Tahle ojedinělá motorka se neskutečně zviditelnila svým velmi zajímavým městským designem, který spojuje zřetelně ostré linie nádrže, střídmost jednadvacátého století v motorové části a několika dynamickými prvky výfukové části spolu s poměrem celkové stavby vůči sedlu a jezdci. Tím se značka Indian zviditelnila nejen mezi zkušenými motorkáři, ale i u pravověrných automobilistů, mladých, krásných a zanedbaných ekodivoženek, nebo u mého otce, pravověrného monarchisty. To je prostě ověřeno, kdo má oči, žasl nad ujasněnou a čistou koncepcí stroje. To tu od dob motocyklů Erika Buella nebylo.
Od dnešního dne produkovaná verze FTRka, která má na 218 kilo prázdného stroje, výkon 88 kw, reaguje na podněty a zkušenosti street riderů. Nastavení stroje by tak mělo být ještě dokonalejší, píše se zejména o plně nastavitelném odpružení a 17kách kolech Metzeler Sportecs. Ale nejsme úplně technickým webem (vlastně vůbec :o) a dáme tak prostor čistě sujektivním názorům. Třebas kolega s nickem AIVOS srovnával stroj s konkurenčním HDčkem Fat Boy, ten mu přišel krásný ale obtížně ovladatelný, nebo jistě zajímavou ale drahou Ducati Multistradou. Dále AIVOS píše, cituji z jeho profilu na webu Motorkari.cz:
„A i když měly třeba papírově vyšší výkonové hodnoty, pocitově žádná z nich nejela tak, jako můj Indoš. Ten vidlicový dvouvál je prostě neskutečně dobře naladěný. Takový krouťák jsem na jiné motorce nezažil. Je sice na naháče trochu těžký (s plnou nádrží 235 kg), ale přesto skvěle ovladatelný. Brzdy od Bremba jsou vynikající. Pro divočáky jsou ABS i kontrola trakce vypínatelné. Lankem ovládaná spojka má lehký, příjemný chod. Řazení nemá quickshifter ale vůbec mi tam nechybí. Podvozek je v továrním nastavení tvrdší, ale dá se regulovat. Nechávám zatím beze změn. Vyhovuje mi.”
Dodávám, že i já úplně miluju dvouválcový motor. To je prostě ono. To má koule, to vás chytne za srdce. Chcete si přeci užít jízdu, cítit odezvu americký krásky a vědět, že žijete naplno. Protože pokud jste spíš skrytý automobilista, tak jděte do čtyřválcové Yamahy XJR1300. Ale o té zase někdy příště.
Byli jste s Indianem na nějaké zajímavé cestě? Dokonce přímo s FTRkem? Napište nám zprávu na facebook https://www.facebook.com/CzechOffroadZine, můžeme spolu udělat hezký článek, pokecat a podělit se s naší jednostopou partou bláznů. Navíc dostanete kalendář, tričko nebo jiný dárek, přímo od redakce ;o)
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.