Juraj Varga (SK) jednoznačně
vítězí na Riverside Baja
09.05.2021 - 19.07
Jan Hrubeš
Martin Macík, MM Corp.
Na první letošní maďarské rally Riverside Baja se do maďarského Pápoce sjela řada českých a slovenských špičkových závodníků. Dva chladné a chvílemi propršené závodní dny přinesly výhodu ostříleným offrouďákům. Jak dakarista Rudolf Lhotský, tak vítězný Juraj Varga nebo bronzová Kiki Vaňková vzešly ze známých závodů MČR Offroad Maratonu. A zkušenosti s rozmanitým terénem a vrtochy přírody se ukázaly k nezaplacení.
Čtyřkolkář Juraj Varga, hlavní jezdec Hoffer Quad Racing teamu, přijel na baju v dobré fyzické i psychické kondici. Během korony neztrácel čas a trénoval jak vytrvalostní atletiku, tak s lehčím strojem na motokrosových tratích.
„Pocity jsou super! Jsem rád, že se konečně závodí.” svěřuje se optimisticky Juraj před vstupem do prologu.
Přijíždějící závodníci s obavami sledují čtvrteční a páteční deštové srážky, na trati očekávají kluzké bahno a hluboké louže. Stejně, jako v předchozím závodě Baja v Polsku. Ale s pátečním obědem déšť ustupuje. Na třicetikilometrový prolog startuje mnoho známých posádek, nejen Juraj nebo jeho slovenský soupeř Martin Durian. V depu jsou stany polského Polaris Racing Teamu, Toyota Tomáše Ouředníčka nebo Ford Offroadsportu.
S odstartovaným prologem a prvními najetými kilometry se ukazuje trať v perfektním stavu. Připravená jak na motokros, hodnotil Juraj. Dvouetapový prolog Jurajova silná Yamaha YFM 700 zvládá za 19 minut 13 sekund. Je necelé půl minuty za nebezpečně rychlými Polarisy Scrambler odlišné kategorie Q2 a o vteřinku za motorkářem Rudolfem Lhotským.
S dobrým výsledkem slovenský jezdec a jeho fanoušci vyhlíží rozhodující závodní den s čtyřmi etapami o celkové délce 212,49 kilometru.
„V sobotu jsem očekával velké louže a nepříjemné kaluže. Ale bylo jich opravdu jen pár a po první etapě bylo všechno vyházené. Do poslední etapy se dokonce začalo prášit.” zhodnotil sobotní trať vítězný slovenský závodník.
Trať, na kterou poznenáhlu začalo svítit jarní slunce, přinesla i několik nebezpečných proláklin a děr. Nerovnosti, které bugyny nebo terénní auta hravě přeskočí. Ale rychle jedoucí čtyřkolkář, nebo motocyklista, musí všechny nepříjemné nárazy pobrat vlastním tělem, neztratit kontrolu nad strojem, udržet stále bdělou pozornost. Tyto úseky byly nejúnavnější, často následovaly po delších rychlých úsecích. Ale v tom má slovenský borec praxi z MČR Offroad Maratonu.
„Offroad Maraton byla ta nejlepší škola na rally. Odjezdit si ty těžké závody v tom prachu a rozložit si síly na tři hodiny. Vědět kdy tlačit na soupeře, kdy můžeš jet víc klidněji, nebo kdy naopak zabrat.”
V první sobotní etapě Juraj ujíždí dotírajícímu maďarskému závodníkovi Péterovi Soósovi o pěkných 25 sekund. Tlačí na pilu, jede jak jen to jde. V další etapě se Soós propadá na chvost peletonu a chvílemi riskující Juraj Varga získává k dobru celou tři čtvrtě minutu. V předposlední etapě se Jurajovi snaží konkurovat statečná Kiki, ale to už se přiblížila rozhodující etapa poslední.
Únava je znát, dvě stě kilometrů závodních kilometrů není jen tak. Juraj bojuje, rozumně drží pozici. Domácí maďarský závodník László Balog je nakonec v poslední etapě rychlejší o dvacet sekund, k velké radosti domácích.
V cíli nastává velká radost, Juraj zlato bezchybnou rychlou jízdou získává. Celkový naměřený čas má 2 hodiny 53 minut 21 sekund. Maďar Balog je přeci jen šťastný za stříbrný pohár, Kiki Vaňková oslavuje bronz.
V motocyklech absolutně vítězí zkušený slovák Robert Bodor, který závod komentoval takto:
„Konkurencia silná, na trati bolo všetko možné aj nemožné. Vyžadovalo to maximálne sústredení. Z vitazstva sa velmi teším s Rudom sme bojovali až po koniec poslednej etapy. Bol by som velmi spokojný aj s prvenstom v triede M1, ale vyhrat celkovo kategóriu moto, to ma tesi ešte viac. Posledné 2 etapy som už kúsok zvolnil, ale vela časového priestoru tam nebolo. Najviac napínave to bolo ku koncu poslednej etapy, ked som zbadal Lhotského že už stiahol asi tak 30 sekund z minutovej straty.”
Zlato za automobilovou kategorii má doma Miroslav Zapletal s Markem Sýkorou z Offroadsportu, s finálním časem 2 hodiny 31 minut 2 sec. Kluci, gratulujeme!
Slovenská Yamaha 700, rallyová stavba Tomáše Kubieny, se osvědčila. Cílem byla hlavně spolehlivost, ne jen surový výkon, a také jezdecký komfort při polykání stovek kilometrů. To se podařilo a další úspěchy jede Hoffer Racing Team vybojovat na slavné řecké Hellas Rally Raid ve dnech 23. - 30. května. Držíme palce našim i slovenským borcům. Díky za výkony, těšíme se spolu s vámi na další rally!
Tabulky uvidíte v příloze, za fotografie děkujeme Martinu Macíkovi.
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.