Dakar 2022 očima
českých rallyových matadorů
13.05.2021 - 08.58
Jan Hrubeš
Visit Saudi Arabia, Dakar.com
Trasa a časové plány Rally Dakar 2022 byly představeny a odvysílány online. Celý závod opět proběhne v Saúdské Arábii a jednou z nejnáročnějších, ale i velmi atraktivní částí budou etapy v nejsouvislejší poušti světa, v Rub al-Chálí. Co k představení závodu řekli naši nejznámější jezdci a cestovatelé? Přečtěte si jejich reakce a poznámky.
Vlasta Korec, moderátor a rally jezdec:
„Jsem trošku zklamanej, abych se přiznal. Čekal jsem, že tam bude třeba Omán nebo že se rally posune do Kataru, jak se spekulovalo. Ta jižní Amerika nás namlsala, dycky to bylo o velkým putování přes země.
Ale i tak slíbil David Castera docela zajímavé věci a jestli tam pojedeme, tak to bude zase velká paráda. Ale malinko zklamaný jsem, čekal jsem víc.
Jsou slíbené tři etapy přímo v písku, v nekonečných rozlehlých dunách. A o tom písku to je. Jak už naznačil letošní ročník, bude se závodit ne na rychlost, ale na ten navigátorský um.
Myslím si, že za Česko tam bude obrovská, obrovská skupina lidí v kategorii Classic.Co mne zaujalo, že se z dvaceti procent se bude hodnotit navigace, už to nebude jen takový puťák. A jak bylo vidět i v klipech, ta česká stopa je zásadní a našich lidí tam bude poměrně dost.
A jak jsem starej pes dakarskej, tak za mne tam nepatří elektromobily. Na rally Dakar patří vůně benzínu a elektromobily jsou taková trendy a populistická věc.”
Petr Low Polanecký, ranger a expediční průvodce z www.cestoffka.cz:
„Věc která mne zaujala jsou elektronický roadbooky a prezentace ekopohonů. Přijde mi docela vtipný mít uprostřed pouště řady generátorů na dobíjení baterií. Uvidíme. Motorsport má peníze na vývoj a posunutí technologií vpřed.
Zajímavá je vysoká účast v Dakaru Classic. Pro lidi a konec konců i pro pořadatele je důležitý ten duch toho dobrodružství. Je to skvělý a dobrý krok. Je relativně dostupný a určitě ještě přiláká české zájemce.Myslím, že v sezóně 2023 bychom mohli vidět velmi zajímavé stroje.
To dobrodružství tam být musí a když vidím, jak je všechno přetechnizovaný, elektronický, tak to potlačuje toho původního ducha Dakaru. Proto Dakar Classic. Jednoznačně.
Když jsem na prezentaci koukal, obecně bylo velké množství záběrů věnovaných Čechům. A nebyl to jen Ondra Klymčiw a jeho legendární Škoda 130. Bylo tam opravdu moc, moc, moc Čechů, bylo vidět, že to zastoupení na soutěži máme, že naše posádky jsou fotogenický. To mne až překvapilo.”
Etapa prochází největší souvislou pouští světa, Rub al-Chálí, v překladu řekněme Pustá končina, co na ní říkáš?
„Angličané říkají Empty Quarter a to bude opravdu peklo. Jel jsem poušť Rub al-Chálí z druhý strany, z Ománu. Určitě tam nebude takový teplo jako na Atacamě, ale není tam uprostřed nekonečnýho písku opravdu nic, jen sem tam nějaká oáza s kočovnými kmeny. Vypadá to opravdu na hodně zajímavý etapy. Tam se jezdci protřídí.
Pokud se pojedou tyhle těžký duny, tak to bude velmi, velmi intenzivní. Těším se na maratonskou, čistě pouštní etapu. To je ten návrat ke kořenům severní Afriky.
A do tý doby se uvidíme na závodech Offroad Maratonu!”
Dušan Randýsek, dakarský matador:
„David Castera má ambice pořád překvapovat. Není divu, konkurence v rally soutěžích nespí. A to je mi na Dakaru sympatické, že každý ročník je něčím odlišný. Jiné kopce, jiná údolí, start v Ha'ilu, konec Jeddahu.
Moje pozice závodníka se přesunuje do kategorie Classic, takže už se nedívám, jaké tam budou vypalováky a jak do detailu naladit motorku nebo auto. Vyrážím se synkem v šedesát let starém autě, takže je to pro mne spíš emotivní záležitost. Člověk musí být velmi sžitý s autem a přesně vědět, co dělá. Ale Classic je úplně jiný druh adrenalinu, ty auta se neničí, zvládneme to ujet třebas jen na šest sad gum. A zároveň budeme v kontaktu s velkými týmy a světovými závodníky. My matadoři určité věkové kategorie už hledáme jiný druh prožitku, než letět za každou cenu přes tu dunu s pocitem „děj se vůle boží”. Samozřejmě závodní agresi v sobě cítím pořád, jezdím přeci maratony. Ale teď si chci závod prožít se synem a docela se těším, že když tam někde „heknem”, budem muset přespat a sžít se s prostředím, než nás odtáhnou.
Tratě v Saudské Arábii jsou stavěny až na hranici určité poezie. Kamiónem jsem projížděl zajímavé úseky, až na hranici řekl bych zážitkové rally. Vidím, že bude více závodění a méně těch přejezdů, což soutěž dělá velmi atraktivní.
A za několik dní se s námi můžete setkat v Českém krumlově na Rallye Český Krumlov Revival, 21. a 22. května.”
Jan Brabec, motorkář:
„Zdravím čtenáře Czech Offroad Zine z bivaku na jihu Španělska, z rally Andalucía. Jsem rád, že se na Dakaru 2022 nepojedou nepříjemné skály na severu. Hlavně i z hlediska bezpečnosti vítám, že se nemusí po nesmyslných rozbíjecích kamenech. Start z Ha'ilu bude trochu nepříjemný, od přístavu jej dělí dalekých tisíc kilometrů. To bude dlouhý a náročný přejezd.
Poušť Rub al-Chálí je výzva, která se mi líbí. Přizpůsobím tomu trénink v písku, který mne čeká v Dubaji.
Ivan Jakeš, slovenský dakarista:
„Veľmi sa teším na Dakar 2022 aj keď ma trošku mrzí, že štart a cieľ nie je na jednom mieste. Nemá to byť také rýchle a nebezpečné, má to byť technicky náročnejšie. Ale zo skúseností viem, kým sa odštartuje Dakar 2022 tak sa trať ešte niekoľko krát upresní.”
A ještě velké doplnění o galerii tolik promítané a ukazované Škody 130 a telefonát jejího odhodlaného jezdce Ondřeje Klymčiwa, Klymciw Racing:
„Jsem malinko zklamaný, že se nepodíváme do okolních zemí. Slyšel jsem zvěsti například o Jordánsku... Ale Saúdská Arábie je tak obrovská, že nikdy nepřijde nudný nebo nezajímavý okamžik. Ta země je opravdu velmi, velmi rozmanitá. Zcela vyprahlé skalnaté úseky se střídají s trávou porostlými oázami nebo vyloženě písčitými dunami obývanými jen vysušujícím větrem. Vzpomínám na opravu rozbitého náboje u kola, kdy jsme se uprostřed pustiny dostali do skrytého, krásně zeleného údolí plného měkké travičky. Oáza, známá jen místním, nám poskytla vytouženou chvilku odpočinku a klidu k opravě.
Navíc Saúdská Arábie, jako stát, funguje. Místní lidé jsou přívětiví, silnice a doprava jsou na vysoké úrovni.
Novinkou, co mne zaujala v kategorii Classic, je rozdělení do třech kategorií. Líbí se i mi navigační úkol v podobě vyhledávání efektivní trati. Bude to, samozřejmě nejen pro nás, dobrodružství a zábava.
Jen legendární Empty Quarter a jeho nekonečný písek nám do karet moc nehraje. Náší zadokolku budeme muset zvednout, což bychom chtěli mít hotové do konce července. Pak budeme podvozek testovat v kamenitém Řecku, kde plánujeme ujet alespoň 4 tisíce offroadových kilometrů. No a po finálním doladění vám, našim fanouškům, v září osobně představíme hotovou a upravenou Škodu 130.”
Tolik naši jezdci a znalci, A za redakci přidávám: Díky kluci za včasné a často ještě noční reakce!
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.