Mistrák Evropy Zuzanu
Nováčkovou #191 nezlomil. Míří do E1.
17.05.2021 - 07.58
Jan Hrubeš
Miroslav Vavřich, Jan Hrubeš
Sobota, 17. dubna ráno. V italském městečku Colle di Tora se rozléhá dunění motorů. První závod mistrovství Evropy v enduru začne co nevidět. Na startu byla připravena i jediná česká závodnice, statečná a odhodlaná Zuzana Nováčková, kterou jsem po závodu navštívil s mikrofonem a foťákem.
„Bylo to první enduro po roce a půl a chtěla jsem hlavně dojet. Dostat se do tempa. Fyzička není úplně nejhorší, ale ty hodiny opravdového endura za řídítky chybí. Trpím hodně na ruce, na těch ještě musím hodně zapracovat. Jinak se cítím dobře.”
Do Itálie Zuzana vyjela s Motokrosovou školou Radka Tomana. Mimo hlavního šéfa tam byl její najížděč Ondra „Eda” Helmich, který byl pro Zuzanu hlavním supportem, pravou rukou. Horská trať byla připravena a závod mohl začít...
„Na sobotu sice hlásili deště, ale terén po celou dobu závodu zůstával sjízdný. Byla jsem nervózní, věděla jsem, že to bude těžký závod. Nevěděla jsem, jestli to zvládnu udržet, jestli obstojím. Ale od startu už to bylo dobré. Na konci kola byl technicky náročný výjezd, tam se dařilo dohánět jinak rychlé soupeřky.” vzpomíná Zuzana při našem rozhovoru.
Každé zastavení, ztráta rovnováhy nebo plynulosti stojí nejen úsilí a ubývající tělesnou sílu, ale i čas. Vteřiny nebo i minuty, které už se nedají jen tak dohnat. Poměrně záhy tak vypadla talentovaná slovenská jezdkyně Gabika Čipková #559. Náročný sobotní závod pro Zuzanu skončil slušnou pátou pozicí.
Za to neděle se změnila. Závodníci po startu stoupali do kamenitých italských hor s ostrými vrcholy.
„Trať? Ty byly úplný kozí stezky.”
Přes optimistické ranní záblesky slunce nakonec přišel studený déšť a hlášena byla i sněhová bouře. Terén posléze pohltily chladné kapky deště, přimrzající ke kamenům, tvořící kluzké bahno. Pořadatel narychlo signalizoval zrušení třetího kola, ale ne dost rychle. Nastal šrumec, klouzání pneu střídaly pády, v přejezdech plných utrhané vlhké hlíny se hromadily nepojízdné závodní stroje i vyčerpaní jezdci všech kategorií.
„Vždycky se vytáhla jedna motorka a šlo se pro druhou.”
S nestartujícím strojem se prala i Zuzana. V rozhodujícím okamžiku přispěchal na pomoc zkušený veterán Motokrosové školy David Holý. Operativně řešil provlhlou techniku, nic nepomáhalo. Nakonec David skočil na nepojízdný stroj a roztáhl ho z kopce, jak ulitou čízu (kdo dělal autoškolu v 80kách, pamatuje).
„Ve vzdáleném cíli už hodně pršelo, už jsme jeli do promočeného depa. Tam jsem se vítala s celým týmem, ale k mému překvapení mne tam čekala nepříjemná diskvalifikace. Nezkušení asistenti na trati mi odstřihli čip před finální časomírou.”
Nedělní výsledek tedy za nula bodů. I to patří ke sportu. Ale důležité je do toho jít! Nebát se a nastoupit na start. První evropský podnik posunul Zuzanu zase dál, ukázal, co je třeba naterénovat a odladit, aby úspěšně nastoupila do blížících se podniků mezinárodního mistrovství ČR Endurosprintu. Pojede v kategorii mužů, tedy MMČR E1. To je zcela aktuální novinka. Takže, fyzičku chlapi, žádný pupky! Oba závody jsou v našem kalendáři ZDE.
Na několika fotkách od Miroslava Vavřícha, www.vavrichmiroslav.cz, už vidíte Zuzanu v plném tréninku na jejím endurovém stroji:
„Jedu čtyřtaktní Husquarnu 250ku. Líbí se mi, že jede pěkně ze spoda. Odpustí jezdecké chyby a rozdíl váhy s dvoutaktem už je minimální. Není tak těžká jako silnější 450 a v lese díky tomu umí být pěkně obratná.”
Výsledky italského závodu, kde se borci Kryštof Koube a Jaromír Romančík dostali do první desítky, jsou na tomto ODKAZU. Atmosféru závodu přiblíží YouTube video novinářky Pavlíny Mařáčkové, http://paja-enduro.cz/
„A děkuju Mírovi Harudovi.” volá na mne při loučení ještě usměvavá Zuzana.
Zuzana Nováčková # 191
Haruda Team RAC Sedlčany
ambasadorka pro Adrenalin Classic oil, www.adrenalin-oil.cz
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.