Moravský Can-am na střeše,
český West Bohemia Racing s medailí
19.05.2021 - 09.25
Jan Hrubeš
František Macháček, Adam Bezděk
Druhým podnikem s významnou českou účastí pokračoval o víkendu 15. a 16. května polský offroadový závod Orlen Super Race na trati ve Wąsoszu. Pět kilometrů dlouhá trať s jediným zřetelným skokem a několika nebezpečnými kameny za traťovým mlíkem uvítala jako prvního Františka Macháčka, který zodpovědně prošel úsek před závodem pěšky. A to se zkušenému offrouďákovi vyplatilo.
Tím upozorněním na závodní pozornost a znalost byla srážka dvou rychle jedoucích speciálů Can-am, které se střetly při nebezpečném předjíždění v zatáčce. Jedna z bugyn vylétá z trati. Stroj udělá několik přemetů, než dopadá kabinou na kamenité okolí tratě. Naštěstí byl vybaven zesíleným rámem. Ten zachránil jezdcův život a závody tak mohly pokračovat dál.
Do sobotního hodinového závodu nastupovala v jedenáct hodin dvacítka vozidel, tedy bugyny startovaly spolu s automobilovými speciály a stroje značky Can-am mají svou vlastní závodní kategorii. Oproti prvnímu závodu Orlen Super Race již nebylo takové blátivé ani deštivé počasí, ale horko předloňských offroadových sezón rozhodně není.
Už s prvními kilometry začala bugyna West Bohemia Racing Teamu bohužel nabírat vteřiny na stroj velmi rychlého polského závodníka Piotra Surowiaka. Přesto třetí průjezd kontrolním stanovištěm byl tím nejrychlejším v sobotním závodě. Artic Cat Wildcat Františka Macháčka projel časomírou za 3 minuty a 21 sekund. V druhé půlce sobotního závodu začal František Macháček uplatňovat svoje zkušenosti a dotahovat čas, který ho dělil od vedoucího Poláka. Posledních deset závodních minut dokonce polský závodník náskok zřetelně ztrácel. Dramatický souboj dvou polských Polarisů a českého Artic Catu rozhodovalo několik málo vteřin.
Nedělní dopolední závod byl ještě vyrovnanější. Šlo vyloženě o vteřiny. Macháček za to tahal hlavně hned po startu a v půlce závodu. V druhé půlce závodního klání začal ukrajovat vteřinu za vteřinou Polák Rafał Gorzynik. V cíli famózního souboje byl rychlejší o pouhé dvě sekundy.
Co nakonec rozhodlo, jaká byla trať a průběh závodu vám poví František Macháček sám v našem #OffCastu
Gratulujeme i Adamovi Bezděkovi za jeho skvělé druhé místo ve čtyřkolkách 4x4, více Adam shrnuje na svém Facebook
Třetí kolo Orlen Super Race je 18. - 20. června v Polsku, viz náš KALENDÁŘ
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.