Bezkonkurenční vítězství Jarsen Teamu v Endurosprintu!
25.05.2021 - 09.17
Jan Hrubeš
Pavlína Mařáčková http://paja-enduro.cz
Po nekonečné, dlouhé pauze, plné politiky a politikaření, tabulek a zákazů opět vyjíždějí jezdci endura na domácí scénu. Letošní mezinárodní mistrák Endurosprintu začal dvoudenním závodem v sobotu 22. května na oblíbené trati Motokrosu na Cechu. Po pátečním dešti měkká trať, plná zajímavých endurových nerovností, byla jasnou výzvou pro favority.
Měřený úsek byl tentokrát delší. Kdo neměl fyzickou kondici, čekala ho velká únava a pády, tentokrát naštěstí do vlhké hlíny. Do toho se každý závodník musel připravit jak na déšť, tak i chvilky pálícího sluníčka.
Sobotní E1ky vyhrál mladý závodník Matěj Škuta, s celkovým časem 86 min. 48,3 sekundy. Ale rozhodně neměl nic jisté. Druhý Janik Spachmuller a dokonce i třetí Matyáš Chlum dokázali udělat lepší časy. Zejména v předposledním kole. To se ukázalo v neděli. Druhý závod rozhoduje Spachmuller s časem 88 minut 43.53 sekundy. Matyáš Chlum druhý, Matěj Škuta třetí. V E1čkách zabojovala Zuzana Nováčková. Opustila kategorii žen a jde do toho naplno a mezi muži, což musíme ocenit. Rozhovor se Zuzanou jsme uveřejnili ZDE
Nejrychlejším jezdcem na trati byl zkušený Jaromír Romančík z Jarsen Teamu, vítěz kategorie E2. Nejen, že nikdo v kategorii nedosáhl jeho výsledných časů, ale nenašel přemožitele ani v jednom CTčku. Vítězí tedy jednoznačně a absolutně.
Sobotní E3ky nebyly tak rozhodnuty. Jiří Hádek šlapal do půlky závodu na paty Kryštofu Koublemu. Ale s druhou částí ztrácel sekundy i rychlost. Vítězí Kryštof Kouble s časem 85 minut, 41,13 sekundy, stejně jako v neděli. To už Kryštof Kouble jede bezchybně a nedává soupeřům k dobru ani jeden kontrolní bod, ani svou medailovou pozici.
Zastavme se na chvíli s medailovým Jaromírem Romančíkem. Před letošní sezónou přešel na 450ku Sherco a nebyl to přechod bez komplikací. Po zkušenostech s obsahem 300 i 500 nakonec zvolil 450, jako optimální stroj, který je dostatečně obratný a lze jej každému doporučit.
Jak hodnotí vítězný Jaromír Romančík s číslem #91 svůj nástup do letošní sezóny?
„Jeli jsme jen pár přípravných závodů, dva mezinárodní závody v Itálii. Na Endurospint jsem se těšil, trať Motokrosu na Cechu se mi líbí. Není to úplně tak namotaný a je to dost rychlý. Tentokrát byl tedy dlouhý test. Nájezd okolo 13, 14 minut byl dost náročný.”
Urostlý jezdec je v dobré kondici, v zimě trénoval na běžkách, po zimě hned usedl na stroj. S úsměvem dodává:
„Ale byl jsem rád. Když jedeme náročné mezinárodní závody v cizině, jsou tam ty vložky vždy okolo 10 minut. Takže super trénink.”
Co přispělo k vaší rychlosti, vašemu vítězství?
„Kryštof v sobotu hodně chyboval, jinak rychlostí jsme na tom stejně. A to se mi líbí, snažíme se tahat o každou setinu sekundy.”
Nedělní závod Kryštof vyhrál o tři sekundy a byl to jednoznačně nejen dobrý výsledek, ale i krásná a napínavá divácká show. Sympatický Jaromír Romančík samozřejmě dojede všechny čtyři závody Endurosprintu, ale zakládá si hlavně na mistrovství Evropy a pak je tu ještě nejznámější endurový závod vůbec, Šestidenní.
Budeme se těšit! Další závody MMČR jsou v našem kalendáři a za spolupráci děkujeme Pavlíně Mařáčkové.
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.