Řecká Trója padla, zlato si odváží čtyřkolkář Juraj Varga
31.05.2021 - 09.11
Jan Hrubeš
Actiongraphers.com, Hellas Raid Rally, Juraj Varga Road to Dakar
Náročná sedmidenní rally, procházející ostrými řeckými horami, úzkými soutěskami, přes velké kameny i šotolinu, je u konce. Slovenský závodník směřující na Rally Dakar dokázal, že tuto výzvu rozhodně myslí vážně. Nezaváhal a stroj Yamaha raptor vedl řeckým terénem přesně a bez zaváhání. Po jeho boku soupeřili o medaile slovenští motorkáři Robert Bodor a Martin Landl, v doprovodu SSV bugyn Richarda Špánika a Jozefa Heugera, ze Slovak 4 Rally Teamu.
„Sledujem chanov na internetě. Fandím jim, však to sú všetko kamaráti.” vzkazuje dakarský jezdec Ján Zaťko. O Řecku nám říká: „Řecko, to jsou vlastně hory a sucho. Skály, hlína, sem tam drobné travnaté pisty. Hellas vlastně bylo moje první dálkové rally. Horský terén má něco do sebe, má to blíže k enduru, než pouštní soutěže.”
Navigační rally začala ostrou etapou v pondělí 24. května. Hned první úseky pomalejší 150 kilometrů dlouhé etapy dávaly Jurajovi zabrat. Startoval bohužel až jako poslední z velké skupiny motorek a čtyřkolek, takže polykal zvířený prach, na úzkých stezkách riskantně objížděl nejen soupeře v kategorii, ale i řadu motorek.
„Je to zákruta na zákrutu, strašně pomalé. Celý čas som išiel v prachu.” komentoval unavený závodník v cíli.
Do cíle dojel za 76 minut a tři sekundy, s pěti minutovým náskokem na polského šampiona Jana Stolarczyka. Ale bylo to jen tak tak, nenadále prasklá řadící páka zbrzdila stroj necelých 3000 metrů před cílem! Richard Špánik v bugynách 19. Robert Bodor 52. místo.
Úterý začalo z ostra. Už v sedm hodin ráno jezdec míří skalami na více jak 300 kilometrů dlouhou etapu. Obtížná a pomalá etapa neprospívala ani odolnému jezdci, ani stroji. S každým kamenitým úsekem se sjíždí se pneu, náhle vypadává road trip, zjednodušeně počítadlo závodních kilometrů. Jindy rychlý sólista se musí smířit s jízdou ve skupině jezdců. Štěstí v úterý přálo Marcinovi Talagovi. Polskému borcovi to jelo mimořádně. S měřeným časem se dostal pod šest hodin, Juraj vjíždí do cíle 12 minut po té. Ale navigační závod tímto výsledkem zdaleka nebyl rozhodnut! Jozef Heuger ze Slovak 4 Rally Teamu se probojoval do první půlky bugyn, místo 16.
Do teď to bylo takové „ježdění pro velké kluky”, ale třetí etapa je o něčem jiném. Ne nadarmo se jí říká Maratónská. Přes 450 kilometrů skalisky a hřebeny, bez pomoci servisního týmu, to už není žádná legrace. Juraj startuje v neskutečných 6 hodin a 21 minut ráno, celý den v sedle, nastává naprostý masakr. Je před ním celých 15 hodin, 16 minut a 26 sekund závodního času. A i když vám tato hodnota přijde neskutečná, bylo to první znamení velkého vítězství! Předtím vítězný Marcin Talaga nasbíral na Juraje sedmi hodinovou ztrátu, Jan Stolarczyk drží stabilní výkon, cca půl hodiny za Jurajem. 40. mezi motorkami Martin Landl.
Večer skupina tráví mimo depo, mezi ostrými vrcholky hor svítí hvězdy, jezdci se v myšlenkách obrací k domovu. Reakce fanoušků jsou mimořádné, podívejte se na Jurajův Dakarský FACEBOOK.
Do čtvrté, 211 kilometrů dlouhé etapy, se startuje v rozumných devět hodin. Dnes je potřeba jet s rozumem, využít všechny zkušenosti. Stroj není přezutý, vzorek ubývá… no s nad s každým kilometrem. Polák Talaga jakoby chytil druhý dech. Stíhá Juraje každou zatáčkou, velkou ztrátu nemá ani Stolarczyk. Přesto výkonná dakarská Yamaha je v cíli za 3 hodiny 12 minut 17 sekund, tedy o dvě minuty a kus před Talagou. Doprovodný tým jásá, tohle už vypadá nadějně!
Kratší pátý a delší (350 km) šestý den jako by soupeři ztratili kondici nebo snad motivaci, neúnavný Juraj předjíždí i celou řadu motorek. Kamenité cesty, měkká hlína nebo šotolina, nic jej nezastavuje a poláci ztrácí tu deset minut, tu skoro hodinu.
Poslední, sedmá etapa, ještě poláky nakopla. Juraj ztrácí cenné minuty v obtížně navigovatelném řeckém terénu.
Záludnosti řeckého terénu komentuje slovenský rally jezdec Ján Zaťko: „Strašně si musíte pohlídat navigaci. Abyste se trefili do zatáčky. Hlídat si speed limity. Nepodlehnout únavě, která vám ovlivňuje myšlení. Řecký Hellas je prostě náročná soutěž, kde je velké množství faktorů ovlivňujících úspěšné dokončení závodu.”
Nepříjemná 10 minutová penalizace v cíli tak Juraje Vargu v sedmé etapě posouvá na třetí místo. Přesto je celkově první mezi čtyřkolkami a dokonce vůbec třetí nejrychlejším jezdcem na trati, za endurovými profesionály, francouzem Loicem Minaudierem a mladíkem Ebstrem Tobiasem, vítězi kategorie moto M3. Bugyna Richarda Špánika v posledních třech etapách byla už vždy v té lepší půlce jezdců. V sedmé etapě - dokonce desátý. Dobrý výsledek pro všechny příznivce nabušených SSV! Všechny výsledky z letošního Hellas Raid Rally najdete ZDE.
Jurajovi Vargovi gratulujeme, budeme sledovat další jeho rally a naplánujeme i nějaký živák ze Slovenska. Sportu zdar!
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.