Country Cross ČAMS začal pěkně z ostra
16.06.2021 - 09.25
Byla sobota 5. června ráno a do žhnoucího, už zcela letního Slunce startovaly řady enduristů na prvním country crossovém podniku ČAMS v Šiklově mlýně.
Zahájení se neslo v atmosféře vzpomínek na sportovní kamarády a kolegy, kteří podlehli koronavirové zkáze. V mnoha očích jsme v průběhu minuty ticha vnímali dojetí a silnou vzpomínku. Pak už pořadatelé odstartovali první sto minutový závod na 6,7 kilometrů dlouhé a náročné trati, vedoucí jak oblíbeným i proklínaným paŕezákem, tak po kůrovci prosekaným lesem. Atmosféru koneckonců dokládá nejlíp naše video.
Zkušený offroadový veterán Tomáš Luňák okruh v Šiklandu, který projel téměř celý na stupačkách, zhodnotil:
„Trať těžká, nebylo si kde odpočinout, do toho prach. Není vidět, není si kde odpočinout. Jeden technický úsek za druhým. Výjezd střídá sjezd a když se to trošičku rozjelo, tak zas kolmo, přes pařezy nahoru. Ale k závodům to patří a po tý dlouhý zimní přestávce to bylo dobrý vypocení.”
Pohárovým veteránům dělal čest v sobotním i nedělním závodě vítězný Radim Žůrek. Najel 9, resp. 11 kol a ujel skoro třem desítkách soupeřů o více jak minutu.
V cíli veteránů i pohárových jezdců byla znát nesmírná únava a vyčerpání, z nesnadných průjezdů.
„Ano, trať byla letos trošku jiná.” komentoval 6,7 kilometrů dlouhý okruh předseda divize endura ČAMS Jiří Kučera. „Využili jsme některé pokácené paseky po řádění kůrovce na Vysočině. Trať byla obtížná, to ano. Ale nikoli extrémní.”
Nejsledovanějším závodem byla samozřejmě dvouhodinovka mistrů. Těm situaci neulehčovalo pálící polední slunce, které nastoupilo po dlouhém a chladném jarním období. Pozornost si na startu vyžádaly motocykly Beta. Kdo zaregistroval vlajku tohoto výrobce v depu, tušil, že se na start připravují mezinárodní závodníci z Beta Enduro Týmu. Ano, přijeli jak bratři Škutové, tak Matěj Kudela a v kategorii žen zčeřila vody Zuzana Nováčková.
A vítězství si mladý talent Beta Enduro Týmu nenechal vzít. Sedmnáctiletý Matěj Škuta byl ve všech parametrech rychlejší než soupeři. Sobotní kolo zajel jako jediný pod deset minut, rychlosti 36,6 km / h se v tomto závodě přiblížil jen stříbrný Jakub Hroneš. V neděli Škuta ještě zrychlil na průměrných 41,6 km/h, i když mu na paty šlapal mladý borec Matěj Skořepa.
„Trať v Šiklově mlýně byla krásná, hodně se prášilo. Bylo to dost rychlé, ale byly tu i technické úseky a dokonce i bažina za lávkou. Enduro to bylo pěkné. Úseky trati pro mne složité nebyly, ale musel jsem ve zvedlém prachu dávat pozor na jezdce, které jsem dojížděl.” zhodnotil svoje sobotní 12 a nedělní 15 kolové vítězství český talent Matěj Škuta.
Zuzaně Nováčkové se dařilo v sobotu, vyhrála s osmi koly na kontě. O minutu později dorazila do cíle Jana Kořenková. Té sa dařilo v neděli, kdy měla Zuzana Nováčková technické potíže. Jana Kořenková začala sbírat velmi rychlá kola, první dokonce pod 9 minut, a mohla tak v cíli slavit zasloužený úspěch.
Kompletní výsledky najdete na tomto odkazu TIMECHIP.
Dalším zajímavým závodem endura je již tento víkend 19. a 20. června druhý závod ČAMS Country Crossu a to v Rudníku u Trutnova, více na webu ČAMS. Připravte se na opět dlouhou, skoro 7 kilometrovou trať. Ta je natažena okolo motokrosového závodiště po okolních lukách, remízcích i lesíčcích. Zajímavostí je průjezd bývalým koupalištěm, s divácky atraktivními umělými překážkami před cílem.
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.