Extreme.E: Souboj voltů a ampérů v Senegalu
18.06.2021 - 09.09
Karla Kanz, ABT Sportsline
Gigahertzové řídící jednotky, výkonné baterie i dlouhé kabely už vlezly i do offroadového sportu a není to jen v budoucnu elektrický Rally Dakar. Do toho „našeho” senegalského Dakaru dorazila speciální terénní soutěž bugyn s názvem Extreme E.
Elegantní futuristické stroje doprovází pronikavý jekot, mohutná kola se zahrabávají do pobřežního písku a jezdci vyrážejí bojovat na šestikilometrový okruh. Tlačí se o místa v zatáčkách, jen tak tak uhýbají kolizi, které by v případě odhalení a porušení elektrického vedení byla vskutku nepříjemná. Dva okruhy má vítěz zajeté za 21 minut 52 sekund, což je vlastně velmi příjemná oddechová podívaná pro televizní nebo internetové diváky. Takže čekujte přiložené video :o)
Do Senegalu na Extreme E zavítali slavní jezdci. Na písečné trati kolem slaného Růžového jezera zvítězil mistr světa v rally Sébastien Loeb. Německý tým navštívila jediná vítězka Dakaru, Jutta Kleinschmidt. Ta to nandala všem chlapům v Africe roku 2001 a je dodnes opěvovanou legendou motosportu. No a připomeňme i mistra světa v rallykrosu, švédského jezdce Johana Kristofferssona.
Elektrické bugyny rozhodně umí pobavit. Jejich testování v extrémní zátěži na pobřeží Senegalu, nekonečných pustinách Saúdské Arábie nebo dokonce chladného Grónska umožní dokonale prověřit konstrukci elektromotorů i operativní řešení technických problémů. A do zmíněného tajuplného a nezvyklého Grónska nás pořadatelé zvou 28. a 29. srpna.
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.