Cross Country: Žhnoucí slunce připomínalo Rally Dakar
23.06.2021 - 09.36
Jan Hrubeš, Patrik Markvart
Věra Tajflová, Jaroslav Blažek
Telící se vzduch, teploty vysoko překračující třicítku. Zvedlý prach má rudou barvu jak marocké pouštní bouře. Cílovou pásku rallyový mistři protínají z posledních sil. To byl další endurový podnik Českomoravské asociace motocyklového sportu, odjetý o víkendu 19. a 20. června 2021 v motokrosovém areálu Rudnická Rokle.
Sedmi kilometrová trať v Rudníku u Trutnova je areálem, jehož motocyklová historie se táhne až do šedesátých let a kde celá desetiletí burácely stroje od stopětadvacítek po pětistovky. O důkladnou přípravu okruhu se postaral zkušený jezdec Pavel Šmahel a tak enduristy čekalo třeba kličkování po okolních zalesněných úsecích nebo úsek s trochou bahna... Přízračný rudý prach, který vnímáte na fotografiích Věry Tajflové, se zvedá z místní podkrkonošské, specifické zeminy a letošnímu závodnímu podniku opravdu přidával něco té exotiky.
Do sobotní dvouhodinovky startovaly desítky jezdců. Odhodlání vítězit nechybělo, ale tabulky časomíry začaly nekompromisně ukazovat na jediné startovní číslo. Tím byla 65 zkušeného enduristy Patrika Markvarta. Zajel velmi rychlé první kolo, deset a půl minuty. Soupeři se s 30 sekundovými ztrátami nechytali. Ale úplně „na pohodu” to pro Patrika nebylo…
„Trať byla opravdu krásná a už při obhlídce jsem si říkal, že to bude technické ale zároveň místy dost rychlé. Mám rád takový profil tratě, kde si člověk odpočine po cestách a následně se zase motá v lese.” hodnotí Rudnickou rokli Patrik Markvart #65.
Jenže hned po startu přehlédl nakropený úsek a po pádu musel jet zablácený celé dvě hodiny. Přesto byl v každém kole jednoznačně nejrychlejší a druhý, Tomáš Vašek #23, se mu jen přibližoval.
„I když jsem měl v sobotu první hodinu úplně ztvrdlé ruce a nemohl jsem se na motorce uklidnit a jet svoje tempo, jelo se mi celkem hezky.” shrnul Patrik v cíli, ve vítězném 11. kole. „Horko bylo extrémní. Po hodině jsem vypil dvoulitrový picí vak a sledoval, jak řada jezdců odpadá. Ale bylo to pro všechny stejné a takový extrém ukáže, jak jste fyzicky připravení a odolní.”
V neděli Patrik Markvart své vítězství potvrdil. Sil bylo evidentně dost, zkušeného enduristu nemůže vyčerpat jedna náročná dvouhodinovka. Hlinitými i kamenitými úseky to stále svištěl skoro 40 kilometrů v hodině a i když ho tentokrát ke konci závodu Tomáš Vašek #23 i Vilém Hastík #64 doháněli, náskok udržel. Jako jediný nakroužil dokonce 12 kol.
„Byl jsem rád, hezky jsem se svezl a každé vítězství potěší. I když v sobotu jsem nebyl časově spokojen. Ta neděle se mi asi líbila spíš a povedlo se mi zajet o jedno kolo více v kategorii Profi, než ostatní.” říká s úsměvem vítěz.
Nejkritičtějším faktorem bylo jednoznačně nemilosrdné slunce a stoupající teploty. O tom ví své i náš zpravodaj, offrouďák Tomáš Luňák #431: „Úmorné vedro dosahovalo 34 stupňů, nebe bez jediného mráčku. V neděli mi na rozbité trati síly došly, raději jsem závod ukončil, než riskovat přehřátí nebo ztrátu kontroly nad strojem.”
Plných 25 bodů za vítězství si odvezla jediná žena mezi závodníky, enduristka Zůza Nováčková #191 z Haruda Teamu Sedlčany. Nevzdala se, předjížděla řadu mužských konkurentů, a oba sto minutové závody úspěšně dokončila. Gratulujeme a nejen vítězům, ale i organizačnímu týmu v čele s Pavlem Šmahelem za divácký zážitek z okruhu v Rudnické rokli.
Kompletní výsledky a informace k dalším závodům najdete na stránkách ČAMS.
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.