Flat Track: Souboj Česka s Rakouskem
28.07.2021 - 08.28
Martin Zemánek, Ondřej Záruba, Radek "Karkys" Karko
Do zatáčky se řítí dvanáct jezdců, tělo na tělo, stroj na stroj. Vybojovat na plochém oválu alespoň metrový odstup stojí spoustu sil, ale i nezbytné rychlé reakce, jezdecké intuice a citu najít tu ideální stopu a maximální možný náklon k vnitřnímu oválu. To bylo sobotní 4. mezinárodní mistrovství ČR Flat Tracku v Březolupech.
V mezinárodní konkurenci rakouských a německých jezdců se prosadil náš známý motokrosový jezdec s číslem #34, Ervín Krajčovič z Orion - Moto Racing Group, licencovaný jako jediný flat track jezdec pod Zlatou přilbou Pardubice. Získal zlato a stříbro si odvezl Rakušan Hanson Schruf. Bronzová medaile je česká, tu před dalším dotírajícím rakouským závodníkem zachránil Jiří Kraus.
„Jezdil jsem dlouhá léta motokros a to byla ta ideální příprava, od toho jsem se dokázal odrazit.” hodnotí svůj úspěšný nástup do série Flat Track vítězný Ervín Krajčovič. „Ve Flat Tracku můžu jet naplno, aniž bych musel trénovat třikrát týdně jako na motokros.”
Jezdecká kariéra na ploché dráze je delší, tady víc rozhodují zkušenosti a zažité reflexy. Nehrozí, že vám po patnácti minutách ztvrdnou ruce, že vyčerpání nastoupí příliš brzy, kdy hlava by ještě jela, ale tělo a ruce už jsou totálně vyřízené. Stroje také vycházejí z motokrosového konceptu, jezdí se především silné 450ky. Snížené mašiny jsou na 18” kolech bez přední brzdy. Samozřejmě nechybí bezpečnostní vypnutí zapalování spojené s jezdcem, jak známe ze všech závodů, třebas i Offroad Maratonu.
Vítězný jednostopý stroj s číslem #34 nese na nádrži tuzemské logo Jawa a nepřehlédnete ani výfukový systém od RP tuning, což je další úspěšný český výrobce.
Trať byla v Březolupech náročná, chvílemi uklouzaná, pak se se zase naopak vjelo do měkčích partií. I tady rozhodovala zkušenost a jezdecké myšlení vítěze. Právě v těchto situacích je potřeba zvládnout proměnlivé chování silného stroje, odhadnout soupeře a jet přesně tak rychle, aby se udržel náskok a zároveň nedošlo k pádu.
K takové situaci v Březolupech naštěstí nedošlo. Přesto hned první jízdy nepostrádaly agresivitu kontaktního sportu a vyvolávaly vzrušení u několika set diváků. Na jeden z akčních momentů vítězný jezdec stáje Orion - Moto Racing Group nezapomněl:
„Když jede dvanáct lidí mezi manťákama, je to tam prostě dost na těsno. Dvě kola před koncem první jízdy do mně přilítnul Jirka Kraus. Byl to bodyček, který jsme málem neustáli.”
Sympatický Ervín Krajčovič se ale nenechal vyvést z rovnováhy a vnitřní jezdecké pohody. Ví, že v kolektivním sportu, kde se nejede jen proti času, rozhoduje v naprosté většině povedený start. Udržet koncentraci a jasné myšlení, i když vám soupeř dýchá na záda. Od první jízdy musel jet naplno, to se mu jako jedinému podařilo, a domů odvezl zaslouženou zlatou medaili.
„Na každou pozici se hrozně nadřeš. Najet na někoho metr je jako jinde vteřina.” shrnuje sobotní flat trackové soupeření s úsměvem Ervín.
Další mistrovské soupeření MMČR Flat Tracku bude 14. a 15. srpna v Divišově a to se sobotní specialitou v podobě obrácené zatáčky (TT). Více na webu pořadatele, Flattrack.cz.
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.