Hungarian Baja: Offroadové Toyoty, Fordy a české naděje
06.08.2021 - 08.39
Jan Hrubeš, Jiří Wopat
Extrémně výkonné přestavby pickupů Toyota, český Ford Miroslava Zapletala i česko-slovenský duel dakarských čtyřkolek Yamaha nás o tomto víkendu čeká v historickém maďarském městě Várpalota. Zajímavý stepní terén okolí Balatonu, proložený terénními vlnami, vítá závodníky offroadového rally Hungarian Baja.
V rozhlehlém depu zastihnete před pátečním prologem a oficiálním zahájení jednoho z nejznámějších českých dakaristů Tomáše Ouředníčka a jeho početný tým Ultimate Dakar. Jejich Toyoty jsou přesně vyladěné na hrboly i nerovnosti terénu a zároveň i pro sprintování v rovinných úsecích. Tým září úsměvy, včetně zkušeného a v maďarsku už bodujícího Petra Hauptmanna.
Hned vedle je konkurenční Ford F150, americká legenda Offroadsportu Miroslava Zapletala. Zkušený pilot speciálu nám poskytl rozhovor, více v našem videu.
Bohužel bugyna Ming Racing tu chybí. Nadějný tým odcestoval kvůli naléhavým událostem zpět domů do republiky a my jen doufáme, že Františka Brutovského uvidíme někdy příště. A třebas i na bedně…
Čtyřkolkářské depo rozhodně nepatří mezi tiché kouty rozlehlého parkingu. Jednoznačným favoritem je sice slovenský medailista Juraj Varga, ale maďarská konkurence nespí. Dosavadní Jurajovy body jsou solí v očích domácích borců. A i dakaristka Olga Roučková by určitě ráda pokořila chlapskou konkurenci. Když ne celkově, alespoň třebas v jedné z etap. Usměvavá Kiki Vaňková je lehce nervózní po pádu na poslední závodě, ale fandí ji všichni a pokud se má posunout mezi elitu, reprezentovat naší zem i na Dakaru, patří k cenným zkušenostem i nějaký ten technický nebo jízdní trabl. Kiki, máš na to, držíme Ti palce!!!
K motorkám jako by Češi přirostli. Jak jinak charakterizovat tak početnou letošní účast na všech Cross Country nebo enduru. A česká jedna stopa nechybí ani v Maďarsku, přesto, že se doma jede mistrovství Evropy v Enduru v Kozojedech. Vítáme tu Orion - Moto Racing Group. Stáj se pod vedením Ervína Krajčoviče úspěšně rozvíjí, takže i jim držíme palce a naše objektivy jim budou věnovat patřičnou pozornost.
Co tedy sportovce čeká? Dnes v pět hodin start do prologu a v půl deváté slavnostní zahájení. V sobotu od čtvrt na deset starty do čtyř ostrých etap, v neděli od devíti ráno dvě rychlostní zkoušky, s předáním medalí ve čtyři hodiny.
Komu fandíte? Otevřete si náš Facebook, pojďte komentovat a povídat ;)
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.