Škodovkou na Dakar: Poslední jízda stotřicítky na okruhu
14.08.2021 - 08.09
Jan Hrubeš, Ondřej Klymčiw
Ikonickou dakarskou Škodu 130 Ondřeje Klymčiwa čekají velké změny, velké přestavby před Dakarem 2022. Tam už má Ondřej Klymčiw potvrzenou přihlášku a veškeré týmové úsilí směřuje k úspěšnému startu této náročné saúdskoarabské rally. Proto jsme Škodověnku natočili při poslední jízdě na okruhu autodromu v Sosnové, při posledním odpočinkovém letním dni, kdy si populární jezdec mohl dovolit jezdit jen pro zábavu. Videoklip přinášíme fanouškům v rozlišení 4K.
„De fakto je to sériovka. Sériová přední nápravnice, ramena.” upozorňuje mne na stav vozu jezdec Ondřej Klymčiw. „Není tam počítač, který by za mne odvedl práci. Tady si člověk musí sportovní jízdu zasloužit.”
Co to pro jezdce znamená, vyzvídám dál na našem populárním dakaristovi.
„Není tady dostatečná rezerva výkonu. Když netrefíš přesně zatáčku, musíš ubrat a nebo máš málo plynu a už se to nedá dohnat. Zkrátka tady to jezdci musí vycházet. Jedna malinkatá chybička, která by u auta s 500 koňmi znamenala ztrátu desetiny sekundy, tak tady vás to bude stát dvě, možná tři vteřiny.”, vysvětluje Ondřej Klymčiw.
A teď už Ondřejův tým čeká jen práce a práce. Offroadová přestavba podvozku, je nutná, aby se vůbec nepřívětivé závodní pasáže, táhnoucí se opuštěnou a ztracenou pouští Empty Quarter, daly překonat.
Možná jste sledovali prezentaci Dakaru 2022 online a nebo četli rozbor trati v našem článku ZDE.
Samozřejmě si účast na Dakaru vyžádá i spoustu investic. Na zaplacení startovného uvedl Ondřej Klymčiw do prodeje speciální model své závodní Škody. Skalní fandové, opravdoví dakarští nadšenci, si nyní můžou koupit limitovanou edici modelu Škody 130 na Facebooku TADY. Ruční výrobou je od pana Jirmana vyrobeno pouze 40 kusů, což bude jednou opravdová památka, ne-li rarita. A hlavně je to osobní podpora závodníka, který dosáhl úplně největšího zviditelnění naší země před kamerami pořadatelského dakarského týmu. Všimli jste si, kolikrát byla Škoda 130 v prezentačních klipech Dakaru 2021 a nově 2022? Opravdu hodněkrát, že by leckterý firemní tým mohl závidět. A za to Ondro díky!
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.