Hungarian Baja: Statečné holky bez konkurence
18.08.2021 - 13.31
Jan Hrubeš, Jiří Wopat
Maďarsko přivítalo první srpnový víkend řadu nebojácných závodníků z celé střední Evropy i daleké Arábie nebo USA na náročném světovém šampionátu v Cross Country. Offroadový závod Hungarian Baja patřil nejen velkým dakarským autům ale samozřejmě i motorkám a čtyřkolkám. Pod naší vlajkou jely quady dva. A obě patřily statečným českým závodnicím.
Srpnové slunce v maďarské Várpalotě zvedalo teploty přes třicet stupňů a z rozpáleného depa se dalo hezky schovat jen v chladu středověkého Thuryva hradu nebo v ne tak vzdáleném jezeře Balaton. Jenže byl tu závod, takže na rekreaci nebyla ani minuta, vše se muselo podřídit harmonogramu pořadatele a připravenosti závodníků i jejich strojů. Česká vlajka vlála u Offroadsportu.cz Miroslava Zapletala nebo Orion - Moto Racing Groupu, kde sedlal jednostopý stroj Martin Michek. Ale… naši čtyřkolkáři nikde. Republiku zastoupily dakaristra a teď i samurajka Olga Roučková a nadějná Kiki, tedy Kristýna Vaňková.
Pro Kristýnu začalo mistrovství dodatečným předáním vítězného poháru za minulý závod - Nyír1 Baja, což pro ni bylo překvapující a příjemné zároveň. V pátečním prologu se nikam nehnala, snažila se na těch sedmi kilometrech okouknout kamenitou trať, sžít se s odezvou stroje na rozpálených kamenech a v nepřehledných pustách.
To Ollie spokojená s průjezdem prologu nebyla. Ale profesionální závodnice na sebe má jiné nároky a rozhodujícím faktorem bylo až hodnocení v dalších šesti rychlostních zkouškách, v sobotu a v neděli.
Páteční slavnostní večer ve dvoranách historického města byl povzbuzujícím uvítáním plným hudby a světelných efektů. České vlajky v rukou naší Olgy si musel všimnout i ten největší „neznaboh” a pak už se pro zviditelnění a prosazení musely sbírat jen a jen dobré časy ve finiši měřených úseků.
Čtyřkolkáři startovali až kolem poledne. Dusno bylo nepředstavitelné, už chyběl jen kapesník na hlavě faráře Otíka, legendární to postavy Luďka Kopřivy ve Slunce seno. Naštěstí závodníky zachraňuje rychlá jízda a té se nebála ani Kiky, natož dakarská samurajka Olga. První a druhá ostrá rychlostní etapa končí pro Kristýnu na čtvrtém místě. nestačí na vytrénované maďary, kteří využívají svých zkušeností z místních soutěží. Olga je ve své kategorii druhá, za opravdu rychlou nizozemskou závodnicí.
Vše se chystá na další, třetí sobotní měřenou etapu… Ale co to? Všem do mobilů pípá notifikace, traťáci komunikují o sto šest. Operativně zjišťujeme, že závod je u konce. Poslední etapa se ruší. Zbloudilým závodníkům by hrozil návrat až po západu slunce a to v množství prachu a oblaků z něj tvořených nepřipadá v úvahu. Všichni okamžitě zpět do depa. Rozkaz zněl jasně… dvě etapy :o)
A ladilo se na neděli. Opět se startuje kolem poledne, do trati plné kolejí a kamenů od automobilů i motorek. Nálada však nikomu neschází, až na dakarský Ultimate team, jejichž Toyota je vyřazena (psali jsme ZDE)
Bohužel i nedělní závod je zkrácen a to na pouhopouhou jedinou etapu. Užíváme si jí v rozlehlých polích maďarského venkova a pak chvátáme zpět do depa, přivítat se s našimi čtyřkolkářkami. Ve finále je ve světovém poháru FIM Olga Roučková třetí, za Mirjam Pol z Holandska a Margot Lloberou z Andory. Rozhovor s Ollie je TADY.
V cíli slavící Kristýna nakonec v jediné nedělní etapě udolala maďara Attilu Gombáse a uzmula mu bronz, na který se sebevědomě cítil. Kiki si s reportérem Jirkou Wopatem povídala na YouTube.
Holky, vidět vás na závodech bylo skvělé! Moc jsme si to jako diváci užili a děkujeme za úsměvy i tu českou vlajku a proto vás redakce zařazuje jako borce Czech Offroad zine! Brzy se uvidíme, těšíme se na setkání ať už na Super Race v Hodoníně nebo při jízdách dakarský Suzuki. Živák s Ollie a Suzuki je na našem YouTube.
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.