Offroad Maraton: Čtyřkolkáři zažili pravé extrémní rally
31.08.2021 - 11.18
Jan Hrubeš, Lada Pěgřimková
Nad vrcholky stromů rekultivované těžební oblasti ve Vřesové se kupily těžké tmavé mraky. Pršelo už od tmavého rána, déšť stékal po přilbách i rukavicích. Ti nejstatečnější čtyřkolkáři stáli připravení před startem druhého letošního Offroad maratonu a přes zamlžená hledí se koukali na bezmocné motorkáře, které pořadatelský tým postupně nakládal na terénní pick up ARO. A i když po dlouhém čekání přišlo odložení startu a zkrácení závodu na dvě hodiny, všechny závodníky čekalo blátivé peklo.
Byla sobota 28. srpna, 11 hodin 30 minut. Na startu bylo přes 40 připravených strojů a mezi závodníky nechyběla slavná jména favoritů, jako Martina Miřejovského, dakaristy Zdeňka Tůmy, talentovaného Radka Porše nebo Adama Bezděka. Naopak chyběl známý Wings Team, Rebelové a nebo zástupci Slovenska.
Ale na startu nebyli jen urostlí chlapi. Čtyřkolku už mezi dospěláky tůrovala Maki Krejzlová #36, Tereza Matuláková #44 a nebo Sára Augustýnová #714, která hodlala dojet a bodovat.
„Motivací je pro mě samotný závod a chtíč si něco dokázat.”, píše Sára Augustýnová. „To co je mezi startem a cílem je výzva, která mě posouvá dál a díky které se můžu zdokonalovat v tom co mě naplňuje. Když jsem viděla, kolik lidí to vzdalo, tak jsem nejen sobě, ale i okolí chtěla dokázat, že to jedu pro sebe a za sebe chci dokázat, že já za řídítka patřím a to za jakýchkoliv podmínek.”
U kraji tratě se začala komíhat státní vlajka v rukou ředitele závodu Ondry Nachtigalla. První řada jezdců tradičně zvedla ruce nad přilby a očekávali mávnutí... Start! Jezdci schytávají bahno přímo do hledí už v prvních metrech. Několika vteřinové zpoždění nabírá Martin Miřejovský a také Láďa Řánek.
Čtyři a půl kilometru dlouhá trať projíždí mezi stromečky několika promáčenými zatáčkami a vzhůru na terasy vytěženého materiálu. Odpadají první stroje, nejen beznadějně utopené čtyřkolky Pičín Quad Racing Teamu. Vyčerpaný, ale s bahnem bojující Honza Krnáč na sebe statečně prásknul tým i startovní číslo a za to teda palec nahoru!
Přísně taktické rozhodnutí volí Radek Porš #911. Stroj je po generální opravě, ještě v páteční večer byl rozebraný a na díly se čekalo dva měsíce. Po plazení se mezi převodovými stupni 1-2 a 2-1 Radek zajíždí do depa. Nemůže odrovnat čtyřkolku, i když fyzičku má dobrou. I takový rozhodnutí někdy zodpovědnýho jezdce čekají. Jestli byl terén takřka neprůjezdý pro zkušené borce, tím obtížnější byl pro jezdkyně.
Sára nejtěžší situace popsala: „Hned po pár kolech mi pod tíhou bahna ztěžkla helma a nohy se mi přilepily ke stupačkám, takže jsem se na čtyřkolce nemohla moc hýbat. Od půlky závodu byla na čtyřkolce znát tíha bláta. Zdaleka nejhorší byly výjezdy. V jednom jsem se dokonce zasekla a ani pohon 4x4 mě nezachránil. Nade mnou byla zaseklá sportka a pod taky, takže jsem se snažila co nejopatrněji vyjet, nenechat se znovu sežrat blátem a hlavně do nikoho nenabourat.”
S hutným blátem na stroji i nepříjemným defektem v posledních dvou kolech Sára najela opravdu těžkých 13 kol a vybojovala čtvrté místo v pohárových traktorech nad 500 ccm. A podle aktualizovaných výsledků celkové 12. místo a úplně první mezi ženami.
Konečným vítězem se stal německý závodník Marco Sturm, který najel 18 kol a nejrychlejší čas jeho litrového Can Amu byl 5 minut a 45 sekund. O dvě kola míň má dakarista a mistr sportovních čtyřkolek Zděněk Tůma z Barth Racing. S 450kou Yamahou najel 16 kol a nejrychlejším průjezdem se vyrovnal německému soupeři.
„Přivezl jsem 50 kilo bláta do cíle, ale super. Udržoval jsem stabilní jízdu a to rozhodlo, ale ze začátku to bylo děsný. Než se vyjela alespoň nějaká stopa, zastavoval jsem dvakrát v depu odlehčit čtyřkolku. Unavený jsem nebyl, klidně bych jel i dál. Bylo to hlavně o hře s plynem, ne to hnát bezhlavě kupředu.” shrnuje náš populární dakarský jezdec Zdeněk Tůma.
Třetím v cíli byl Ilja Kostelník, dojel v 16 kole, jen dvě minuty za Tůmou. Kompletní výsledky čtyřkolek přikládáme k článku.
Další extrémní závod série MČR Offroad Maraton se pojede v písečném, takřka dakarském areálu, nedaleko Hodonína v sobotu 18. září.
Audiovizuální obsah a marketing zajišťuje BcA. Jan Hrubeš,
content provider televizních stanic Nova Sport a Televize Seznam.